Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Gospodarka

Infrastrukturalny plan Trumpa ma małe szanse na wdrożenie?

AFP
Analitycy Goldman Sachs wskazujš, że przedstawiony Kongresowi plan modernizacji infrastruktury niewiele różni się od wstępnych propozycji przedstawionych przez Biały Dom kilka miesięcy temu.

„To będzie wielki tydzień dla infrastruktury. Po głupim wydaniu 7 bln USD na Bliskim Wschodzie, nadszedł czas, by wreszcie inwestować w NASZYM kraju” – napisał na Twitterze prezydent USA Donald Trump tuż przed opublikowaniem przez Biały Dom planu modernizacji amerykańskiej infrastruktury. Plan ten jest rozpisany na 10 lat i jest warty łšcznie 1,5 bln USD. Ale tylko 200 mld USD przeznaczonych na realizację tego planu ma pochodzić z budżetu federalnego. Pozostała częœć ma być pozyskana z budżetów stanów i od sektora prywatnego.

Analitycy Goldman Sachs wskazujš, że główne punkty tego 53-stronicowego planu niemal się nie różniš od mało konkretnych głównych założeń planu przedstawionych kilka miesięcy temu przez Biały Dom. Widzš też małe prawdopodobieństwo, by plan został przyjęty w tej formie przez Kongres. „Naszym zdaniem ustawodawstwo dotyczšce infrastruktury będzie trudne do przyjęcia w tym roku. Musi ono przecież zdobyć 60 głosów poparcia w Senacie, nie ma ponadpartyjnego konsensusu dotyczšcego odpowiedniej struktury federalnych wydatków na infrastrukturę, a w grę wchodzš też czynniki polityczne przed wyborami do Kongresu” – piszš analitycy Goldmana.

Spoœród 200 mld USD, które administracja Trumpa chce przeznaczyć na modernizację infrastruktury, 100 mld USD będzie stanowiło federalne dofinansowanie dla stanowych projektów infrastrukturalnych. Wyniesie ono w przypadku każdego projektu tylko 20 proc. jego wartoœci, a 80 proc. ma być pokryte ze stanowych funduszów infrastrukturalnych. 50 mld USD z budżetu federalnego ma pójœć na program rozbudowy infrastruktury obszarów wiejskich, czyli m.in. zwiększenie tam dostępu do szerokopasmowego internetu oraz kanalizacji. 20 mld USD trafi na dofinansowanie dla projektów, które sš komercyjnie opłacalne, ale bardzo ryzykowne dla ich wykonawców z sektora prywatnego. Kolejne 20 mld USD ma iœć na poszerzenie dotychczas istniejšcych programów wspierajšcych rozwój infrastruktury. Pakiet przygotowany przez administrację prezydenckš przewiduje również ułatwienia regulacyjne zwišzane z projektami infrastrukturalnymi.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL