Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Giełda

19 proc. bez dużego ryzyka

123rf
Najwięcej można zarobić nie na najbardziej ryzykownych akcjach, lecz na najmniej ryzykownych obligacjach. Taka jest filozofia inwestycyjna funduszu hedgingowego Asgard Fixed Income Fund, który w minionym roku wypracował stopę zwrotu na poziomie 19 proc.

- To jest fundament naszej strategii – wyjaœnia Morten Mathiesen, główny doradca inwestycyjny w kopenhaskiej firmie Moma Advisors. By zwiększyć zarobek korzysta z lewara.

Ujemne stopy procentowe oraz polityka Europejskiego Banku Centralnego powoli zmierzajšcego do ograniczania stymulowania gospodarki zwiększajš ryzyko inwestowania w obligacje, ale Mathiesen, który doradza Asgard Fixed Income Fund nie przejmuje się tym w jakim kierunku ewoluujš stopy procentowe.

Asgard utworzony 14 lat temu w każdym roku zarabiał 14 proc. bijšc kluczowe indeksy obligacji. Dla porównania, obliczany przez Bloomberga indeks papierów rzšdowych w minionej dekadzie każdego roku rósł tylko o 5 proc.

- Nie próbujemy spekulować, czy stopy pójdš w górę czy w dół – zapewnia Mathiesen podkreœlajšc, że zwykle pozycje Asgarda sš w pełni zabezpieczone. Większoœć w jego portfelu stanowiš obligacje o ratingu AAA, w tym duńskie papiery hipoteczne.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL