Realizacja zysków na GPW

aktualizacja: 17.02.2017, 17:46
Foto: Fotorzepa/Dominik Pisarek

Końcówka tygodnia przyniosła wyraźne ochłodzenie nastrojów na warszawskiej giełdzie.

REDAKCJA POLECA
19.02.2017
Fed już niestraszny
19.02.2017
Pozytywne prognozy dla warszawskiej giełdy
17.02.2017
Ochłodzenie nastrojów na GPW
kariera
Jak przekonać szefa do awansu?

Mimo obiecującego początku notowań inicjatywę szybko przejęli sprzedający, spychając główne indeksy pod kreskę. Szanse na kontynuację zwyżek przekreśliło pogorszenie nastrojów na zagranicznych parkietach. Spadki na europejskich rynkach, choć nie były przesadnie głębokie, akcji posłużyły inwestorom z GPW jako dobry pretekst do realizacji części zysków wypracowanych w trakcie bardzo udanych ostatnich tygodni. Krajowym indeksom nie pomogły nawet pozytywne informacje napływające z krajowej gospodarki. Wyraźnie lepsze od oczekiwanych styczniowe dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej wskazują już na wyraźne ożywienie gospodarcze, co jest dobrym prognostykiem na 2017 rok.

WIG20 ostatecznie zatrzymał się ponad 1,2 proc. pod kreską, schodząc poniżej psychologicznej bariery 2200 pkt, która zaledwie dzień wcześniej udało się pokonać. Wyprzedaż najmocniej dała o sobie znać w segmencie największym firm, które niemal w komplecie znalazły się pod kreską. Negatywnie w tym gronie wyróżniły się dwa największe banki – PKO BP i Pekao. Sprzedający byli też bardzo aktywni na walorach spółek energetycznych i PGNiG. Przecenie skutecznie stawiły czoła jedynie papiery PZU, BZ WBK i mBanku.

Fatalne nastroje zdominowały również handel w segmencie małych i średnich spółek. Przeważająca większość firm z szerokiego rynku zakończyła sesję na minusie. Uwagę zwraca mocna przecena walorów giełdowych TFI. Była to odpowiedź inwestorów na propozycje KNF odnośnie ograniczenia maksymalnych opłat pobieranych przez fundusze inwestycyjne.

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE