Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Giełda

Mocne spadki na Starym Kontynencie

Fotorzepa, Bartlomiej Zborowski
Czwartkowa sesja na europejskich giełdach przyniosła wyraŸnš przewagę podaży. WIG20 stracił 1,4 proc. Najmocniej potaniały walory PKN Orlen.

Po œrodowym odbiciu poczštek czwartkowej sesji przyniósł duże niezdecydowanie inwestorów. W pierwszych minutach handlu WIG20 œwiecił na zielono. Szybko byki opadły jednak z sił. Na półmetku handlu indeks blue chips tracił już 0,6 proc. W ostatniej fazie handlu przewaga podaży jeszcze się zwiększyła. Ostatecznie WIG20 stracił 1,4 proc. i zatrzymał się na poziomie 2406 pkt. Najbliższym ważnym wsparciem jest grudniowy dołek na 2370 pkt.

Przez cały dzień relatywnie najlepiej prezentowały się małe i œrednie spółki. mWIG40 stracił 0,2 proc., zaœ sWIG80 potaniał o 0,3 proc.

Warto odnotować, że spadkom towarzyszyła mała aktywnoœć inwestorów. Przed fixingiem obroty dla WIG wyniosły 450 mln zł, z czego 343 mln zł było zasługš 20 największych emitentów. Oznacza to, że duży kapitał nadal posiada akcje polskich spółek.

Przez cały dzień kiepskie nastroje panowały również na innych giełdach w Europie. W momencie zakończenia handlu na GPW niemiecki DAX tracił 1,7 proc., zaœ francuski CAC40 spadał o 1,2 proc. Duża przecena akcji panowała tez na giełdach w Londynie, Madrycie i Mediolanie. Na poczštku sesji główne amerykańskie indeksy traciły po ponad 1 proc.

Czwartkowymi gwiazdami na szerokim rynku były Zastal i Vistal. Akcje tych spółek w cišgu dnia drożały nawet o kilkadziesišt procent. Inwestorzy z entuzjazmem zareagowali na plan restrukturyzacyjny ogłoszony przez Vistal.

Cały dzień WIG20 był spychany w dół przez mocno spadajšce notowania PKN Orlen. Walory paliwowego giganta ostatecznie potaniały o 5,6 proc., do 95,02 zł. Inwestorzy obawiajš się o przyszłoœć płockiego koncernu. Duże zmiany dokonane w radzie nadzorczej, a potem w zarzšdzie spółki spowodowały, że coraz powszechniejsza jest opinia o planowanym zaangażowaniu grupy w inwestycje nie zwišzane z jej podstawowym przedmiotem działalnoœci. Chodzi zwłaszcza o ewentualne włšczenie spółki w budowę pierwszej elektrowni atomowej w Polsce.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL