Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Giełda

Spadki na warszawskiej giełdzie. Wall Street cišgnie indeksy w dół

Adobe Stock
Tak, jak można było się spodziewać – silne spadki na Wall Street zaowocowały kiepskim otwarciem notowań w Europie, w tym w Polsce. WIG20 spadał na starcie sesji nawet o 100 pkt do 2405 pkt. Dzisiejsza sesja w USA również zaczyna się na sporych minusach. Wraz z dziennikarzami Parkiet.com relacjonujemy na żywo reakcje rynków i przedstawiamy komentarze najlepszych analityków.

Relacja na żywo:

Kliknij, aby odœwieżyć

17:35

Kończymy naszš relację na żywo. Wszystkie najważniejsze dla rynków finansowych informacje będzie można oczywiœcie znaleŸć na stronach rp.pl/ekonomia oraz parkiet.com.

17:25

Tego można było się spodziewać. Po mocnych poniedziałkowych spadkach na Wall Street, we wtorek inwestorzy masowo pozbywali się akcji również w Warszawie - pisze Przemysław Tychmanowicz w podsumowaniu dzisiejszej sesji na GPW.

Czytaj cały komentarz naszego analityka: Czerwień zalała GPW

16:55

Dow Jones Industrial w tej chwili na niewielkim plusie, zyskuje 0,2 proc. Tymczasem sekretarz skarbu USA Steven Mnuchin cytowany przez CNBC powiedział: Monitorujmy zmiennoœć na rynkach, ale jak na razie wyglšda na to, że funkcjonujš one naturalnie.

16:33

- Wczoraj cały zysk ze stycznia wyparował. Styczniowe wzrosty były szaleństwem, więc odreagowanie jest równie szaleńcze – mówi Piotr Kuczyński, główny analityk DI Xelion, goœć Pawła Rożyńskiego w programie #RZECZoBIZNESIE.

Całš rozmowę z Piotrem Kuczyńskim można zobaczyć tutaj.

16:20

Dow Jones Industrial znów na minusie, w tej chwili spada o 0,2 proc.

16:05

Dow Jones Industrial już na plusie, zyskuje teraz 0,92 proc.

15:40

Otwarcie amerykańskiej giełdy relacjonuje i komentuje na żywo Bloomberg

15:30

Dow Jones Industrial traci ponad 2 proc. na otwarciu, czyli spada o ponad 500 pkt. Kontrakty wczeœniej sugerowały, że może zniżkować nawet o 700 pkt.

15:19

- Rynek akcji nadal roœnie, jeœli wyceniacie go w bitcoinach, a nie w tradycyjnych walutach - twierdzi na Twitterze Justin Wolfers, profesor University of Michigan.

15:05

Goœciem Przemysława Tychmanowicza w #PROSTOzPARKIETU był Piotr Minkina, dyrektor ds. produktów inwestycyjny w Union Investment TFI. Jego zdaniem obecne spadki to tylko korekta.

Więcej fragmentów rozmowy na Parkiet.com.

14:50

Indeks VIX, zwany „indeksem strachu” i mierzšcy spodziewanš zmiennoœć na giełdach, był w historii jedynie trzykrotnie wyżej: po tym jak w 2011 r. USA straciły najwyższy rating AAA, po wybuchu œwiatowego kryzysu w 2008 r. i po pęknięciu bańki internetowej w 2000 r.

14:35

Wojciech Białek, główny analityk CDM Pekao zwraca uwagę, że jedynie cztery razy w trakcie minionego pokolenia tak silny spadek amerykańskich indeksów nastšpił w cišgu miesišca od ustanowienia nowych szczytów.

Czytaj jego komentarz: Kanarek umarł, to sygnał ostrzegawczy

14:25

Joseph Davis z Vanguard Group twierdził w studiu Bloomberga, że wyprzedaż na amerykańskim rynku była "nieunikniona"

14:20

4 bln dolarów – o tyle zmniejszyła się kapitalizacja globalnych giełd od szczytów osišgniętych osiem dni temu. To wyliczenia agencji Reuters. Wspomniane 4 bln dolarów to więcej niż np. nominalny PKB Niemiec.

To oczywiœcie ogromna liczba, ale kapitalizacja globalnych giełd przekraczała jakiœ czas temu 100 bln dolarów, czyli była o jakieœ 25 proc. wyższa od PKB całego œwiata.

14:15

Sytuację na półmetku dzisiejszej sesji na GPW tak analizuje z kolei Piotr Zajšc, dziennikarz „Parkietu":

14:09

Co się dzieje na giełdach? Krótki, 200-sekundowy opis sytuacji Przemka Tychmanowicza, dziennikarza „Parkietu":

13:56

A kontrakty wskazujš, że tak będzie wyglšdało dzisiejsze otwarcie na Wall Street:

13:52

Maciej Morawski, analityk TMS Brokers, uważa, że poniedziałkowe tšpnięcie na Wall Street może wyjœć rynkom na dobre.

Czytaj jego komentarz: To zdrowa korekta

13:45

„A wtedy Fed powiedział, że normalizacja idzie gładko”

13:37

Jak sytuację na rynkach opisuje œwiatowa prasa? Sprawdził to Jerzy Boćkowski, dziennikarz „Parkietu".

Czytaj jego tekst: Oznaki presji inflacyjnej uruchomiły wyprzedaż na giełdach

13:32

13:25

Hamish Douglass, zarzšdzajšcy australijskiej Magellan Financial Group (46 miliardów dolarów aktywów) obawia się, że wyprzedaż na giełdach akcji może być tylko rozgrzewkš przed tym co może się stać na rynkach w œrodowisku rosnšcej inflacji.

Czytaj więcej na ten temat: Wyprzedaż? To dopiero rozgrzewka

13:18

Inwestorzy ponieœli straty na instrumencie opartym na „indeksie strachu" VIX. Liczyli, że niska zmiennoœć długo utrzyma się na rynkach - pisze Hubert Kozieł, dziennikarz „Parkietu" i „Rzeczpospolitej".

Czytaj jego tekst: Instrument oparty na indeksie VIX stracił ponad 80 procent

13:10

Niektórzy zajmujš się analizowaniem wykresów, nie zawsze na poważnie:

13:03

- Korekta na polskiej giełdzie została spowodowana przez masowš wyprzedaż akcji na amerykańskim rynku kapitałowy. Polska giełda uzależniona jest od koniunktury na amerykańskiej giełdzie, ponieważ jest największa na œwiecie – zauważa Mateusz Groszek, analityk Admiral Markets.

Czytaj jego komentarz: Spadki przyniosły opamiętanie inwestorów

13:00

12:55

Czy banki centralne zmieniš stanowisko?

- Korekta nadchodziła od dłuższego czasu, ale banki centralne mogš zaczšć zmieniać swoje stanowisko w sprawie stóp procentowych jeœli uznajš, że rynki za bardzo przestraszyły się perspektywy szybszego zacieœniania polityki pieniężnej – twierdzi Michael Hewson, analityk CMC Markets.

12:50

Remigiusz Lemke, analityk DM mBanku, uważa, że niedŸwiedzie nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa.

Czytaj jego komentarz: Korekta na Wall Street może sięgnšć 13 proc.

12:45

Jak duże jest ryzyko tego, że korekta przemieni się w rynek niedŸwiedzia?

- Ryzyko to jest niskie – mówi „Rzeczpospolitej” Paweł Jackowski, dyrektor departamentu zarzšdzania aktywami DM TMS Brokers. Jego zdaniem przeciwko scenariuszowi mówišcemu o rozpoczęciu bessy przemawiajš choćby dobre perspektywy dla kluczowych gospodarek œwiata.

– Mieliœmy bardzo długi trend wzrostowy. Koniec trendu nie oznacza natychmiastowej zmiany na trend przeciwstawny. Taka zmiana zawsze wymaga czasu. Korekta może być dynamiczna, może być gwałtowna, ale jak na razie nie ma podstaw, by twierdzić, że oznacza ona zakończenie hossy – dodaje Jackowski.

Wskazuje on również, że w 2018 r. trudniej będzie osišgnšć wysokie stopy zwrotu na rynkach akcji niż w latach ubiegłych. Inwestorzy powinni być więc selektywni i skupiać się na dobrych spółkach wzrostowych np. z sektora technologicznego.

12:40

Spoœród dużych europejskich rynków jak na razie tracš najmocniej: brytyjski FTSE 100 (-2,2 proc.) i francuski CAC 40 (-2 proc.). DAX spada nieco bardziej umiarkowanie (-1,9 proc.).

12:35

 

12:35

Bitcoin poniżej 6,5 tys. dolarów

 Najpopularniejsza wirtualna waluta straciła w cišgu 24 godzin 17 proc. wobec dolara. Od grudniowego szczytu (gdy bitcoin kosztował ponad 20 tys. dolarów) kurs zniżkował aż o 70 proc.

Kapitalizacja rynku bitocoin zmniejszyła się od grudniowego szczytu aż o 233,5 mld USD. Kapitalizacja całego rynku kryptowalut zmniejszyła się od szczytu o 557 mld USD. Kurs bitcoina spadł w nocy z poniedziałku na wtorek nawet poniżej 6 tys. dolarów, czyli poziomu z listopada. We wtorek koło południa płacono za niego 6,4 tys. USD. Ether (ethereum), czyli druga pod względem popularnoœci wirtualna waluta kosztowała wówczas 577 USD. Od szczytu osišgniętego na poczštku stycznia straciła już prawie 60 proc. Ripple, czyli trzecia kryptowaluta pod względem kapitalizacji, zniżkowała od szczytu sprzed kilku tygodni o około 80 proc.

Wyprzedaż została wywołana przez wiele czynników, ale decydujšce mogły być obawy przez regulacyjnym zduszeniem rynku kryptowalut. W poniedziałek chiński dziennik „Financial News” blisko powišzany z Ludowym Bankiem Chin zapowiedział, że bank centralny ChRL zakaże działalnoœci platform oferujšcych handel kryptowalutami oraz przeprowadzanie ICO (ofert kryptowalutowych). Wczeœniej pojawiły się doniesienia, że indyjski i południokoreański rzšd drastycznie uderzš w rynek kryptowalut. Kilka brytyjskich banków zablokowało zaœ klientom możliwoœć kupowania kryptowalut za pomocš ich kart kredytowych.

12:30

Warto zerkać na bitcoina

- Kryptowaluta dobrze odzwierciedliła nastroje podczas styczniowej, spekulacyjnej fali wzrostowej – mówi Mariusz Puchałka, analityk BM ING.

Uważam, że impuls wzrostowy zbudowany na indeksie WIG20, którego genezę datuję na listopad 2016 r., uległ już zakończeniu. Jego finalnym ruchem była styczniowa aprecjacja. Teraz przyszedł czas na większš spadkowš korektę, którego katalizatorem jest zmiana kierunku notowań amerykańskiego dolara i wejœcie w fazę odreagowania w górę. Warto obserwować również zachowanie kryptowalut. Bitcoin dobrze odzwierciedlił nastroje podczas styczniowej, spekulacyjnej fali wzrostowej.

Jednak bioršc pod uwagę dane gospodarcze i wzrostowy cykl gospodarki, scenariusz bazowy zakłada zatrzymanie korekty na notowaniach indeksu WIG20 w strefie 2.300-2.350 pkt. i powrót do trendu wzrostowego. W dalszym cišgu zakładam, że ten rok będzie okresem większej zmiennoœci na rynkach finansowych. Hossa powinna powrócić jeszcze w pierwszej połowie tego roku.

 

11:20

Gwałtowna wyprzedaż akcji, która zaczęła się w minionym tygodniu i przybrała na sile w poniedziałek nie została spowodowana przez żaden pojedynczy czynnik, w przeciwieństwie do tego co ostatnio w tej skali zdarzyło się siedem lat temu, kiedy Agencja S&P Global Ratings pozbawiła Stany Zjednoczone najwyższej oceny wiarygodnoœci kredytowej na poziomie AAA, wskazuje Bloomberg.

Czytaj:  Szok! Co się stało z akcjami?

9:35

Po gwałtownej przecenie na Wall Street (Dow Jones Industrial stracił 4,6 proc.) doszło również do ostrej wyprzedaży na azjatyckich giełdach. Tokijski indeks Nikkei 225 spadał w cišgu sesji nawet o prawie 7 proc., a zamknšł się 4,7 proc. na minusie. Hang Seng, główny indeks giełdy w Hongkongu spadł o 4,4 proc. Chiński Shanghai Composite stracił 3,4 proc., tajwański Taiex spadł o 5 proc., koreański KOSPI o 1,5 proc. a indyjski Sensex o 2,5 proc. 

Czytaj: Załamanie na giełdach azjatyckich

9:30

Blisko 4-proc. spadał WIG20 dziœ rano. To efekt poniedziałkowej przeceny na Wall Street. Indeks S&P500 spadał w porywach o 4,4 proc. do 2638 pkt., a Dow Jones Industrial Average nawet o 6,3 proc. do 23 923 pkt. Dla tego ostatniego był to najsilniejszy "zjazd" w czasie jednej sesji w całej historii notowań. Nic więc dziwnego, że wtorek w Warszawie zaczšł się mocno pod kreskš. Po ponad 4 proc. traciły rano Eurocash, Energa i PKN Orlen.

Czytaj: Wall Street cišgnie Warszawę w dół

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL