„Komisja Nadzoru Finansowego nie rozważa obecnie możliwości zmiany powyższego stanowiska, w tym dalszego powstrzymania się od zastosowania sankcji po terminie 15 maja 2018 r.” – czytamy w dzisiejszym komunikacie nadzoru.

KNF opublikowała dzisiaj komunikat dotyczący pierwszej oferty publicznej (IPO) Raiffeisen Polbanku w nawiązaniu do pojawiających się w ostatnich dniach doniesień medialnych odnośnie do możliwych scenariuszy i terminów realizacji zobowiązania inwestorskiego złożonego KNF przez Raiffeisen Bank International (RBI). Ta austriacka instytucja zgodziła się na wprowadzenie akcji Raiffeisen Polbanku do obrotu na GPW. Termin był parokrotnie przekładamy i do tej pory RBI nie wykonał tego zobowiązania w uzgodnionym z KNF, czyli do dnia końca czerwca tego roku. Ostatnio jedna z gazet pisała, że RBI planuje wydzielenie z Raiffeisen Polbanku kredytów frankowych, więc operacja i debiut mogą się opóźnić o nawet dwa lata.

Komisja w komunikacie z 1 sierpnia tego roku zwróciła uwagę na przewidziane w ustawie Prawo bankowe sankcje za niewykonanie zobowiązań. Wskazała jednocześnie, że natychmiastowe zastosowanie sankcji (w postaci zakazu wykonywania prawa głosu i nakazu sprzedaży akcji) mogłoby osłabić efektywność procesu realizacji pierwszej oferty publicznej Raiffeisen Polbanku, dlatego KNF zadeklarowała powstrzymanie się od wszczęcia stosownych postępowań administracyjnych prowadzących do zastosowania sankcji, o ile RBI wprowadzi akcje swojego banku do obrotu na GPW z zapewnieniem ich faktycznej płynności na poziomie 15 proc. lub wyższym w terminie nie później niż do dnia 15 maja 2018 r.

Do czerwcowej oferty publicznej Raiffeisen Polbanku nawet formalnie nie doszło, bo zanim prospekt został zatwierdzony, RBI wycofał się z procesu wskazując na niskie wyceny (nawet w okolicach 0,6x wartości księgowej) oferowane przez inwestorów. KNF zaznaczył później w sierpniowym komunikacie, że Austriacy powinni „zwiększyć atrakcyjność” oferty publicznej Raiffeisen Polbanku. Jako przykład podano emisję nowych, a nie tylko sprzedaż posiadanych przez RBI akcji, co miałoby przekonać potencjalnych inwestorów o długoterminowym zaangażowaniu RBI w Raiffeisen Polbank i zapewniłoby temu bankowi dodatkowy kapitał oraz byłoby korzystne dla rozwoju banku. Innym czynnikiem mogłoby być zwiększenie liczby oferowanych akcji w odpowiedzi na wyrażane przez potencjalnych inwestorów obawy o niską płynność. Nadzór wskazał też, że skierowanie oferty również do inwestorów indywidualnych (tegoroczna oferta miała być tylko dla instytucji) powinno zwiększyć zainteresowanie IPO i płynność akcji po debiucie. Zasugerowano zapewnienie lepszej komunikacji z rynkiem.