KRD: Najniższa liczba giełdowych dłużników, ale największy dług

Liczba giełdowych dłużników spadła do rekordowo niskiej liczby, ale średni ich dług jest rekordowo wysoki, wynosi prawie pół miliona złotych – wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów.

Aktualizacja: 19.05.2017 11:17 Publikacja: 19.05.2017 10:50

KRD: Najniższa liczba giełdowych dłużników, ale największy dług

Foto: Fotorzepa/Michał Walczak

Zgodnie z raportem KRD łączne zadłużenie spółek notowanych na głównym rynku GPW, które na początku maja znajdowały się w tym rejestrze, wyniosło 27,3 mln zł.

„Liczba giełdowych dłużników jest najniższa w historii badania. Tego samego niestety nie można powiedzieć o wartości ich zobowiązań. Średni dług przypadający na jedną zadłużoną spółkę notowaną na giełdzie wynosi już niemal pół miliona złotych” – napisano w komunikacie KRD.

Poinformowano, że na początku maja 2017 roku na głównym rynku GPW w Warszawie notowane były 433 krajowe spółki. 56 z nich to przedsiębiorstwa, które jednocześnie były notowane również w KRD. W sumie miały one 1073 zobowiązania wobec 157 wierzycieli na kwotę 27 milionów 278 tysięcy 780 złotych.

„56 to najniższa liczba dłużników giełdowych od kiedy realizujemy to badanie. Niestety, tego samego nie można powiedzieć o ich zadłużeniu. Kwota 27,3 miliona złotych to 15 procent mniej niż przed 6 miesiącami, ale ponad 200 procent więcej niż podczas pilotażowego badania z listopada 2015 roku. W efekcie dług przypadający na jedną zadłużoną spółkę notowaną na GPW sięga już niemal pół miliona złotych, jest najwyższy w historii - zauważa cytowany w komunikacie prezes KRD Adam Łącki.

Wskazano, że w dwóch ostatnich edycjach badania za znaczącą część notowanego w KRD zadłużenia odpowiadała jedna spółka. Dług lidera poprzedniego zestawienia przekraczał 20 milionów złotych. W jeszcze wcześniejszym badaniu suma zobowiązań rekordzisty wynosiła 15,7 mln złotych. Tym razem zobowiązania rozłożyły się zdecydowanie bardziej równomiernie, a łączne zadłużenie lidera sięga 7,5 miliona złotych.

„Numer jeden poprzedniego zestawienia w ciągu sześciu miesięcy zmniejszył zadłużenie z 20,4 miliona złotych do niespełna 1,2 miliona złotych. W tej konkretnej sytuacji to bardzo dobra wiadomość, ale patrząc na całe zestawienie to - wbrew pozorom - nie jest to optymistyczny sygnał. Oznacza bowiem, że inne zadłużone spółki skutecznie wypełniły powstałą po liderze lukę” - uważa Łącki.

KRD informuje, że z 67 giełdowych spółek, które były notowane w tym rejestrze w listopadzie 2016 roku, 20 spłaciło swoje zobowiązania i zniknęło z rejestru dłużników, dwie spółki nie są już notowane na warszawskiej giełdzie, a 45 w dalszym ciągu znajduje się w zestawieniu. W tym gronie zadłużenie 19 firm nie uległo zmianie, 16 spadło, a 10 wzrosło.

„Co ciekawe, z listy giełdowych dłużników zniknęła większość spółek z indeksu WIG20. To potwierdza, że liderom warszawskiej giełdy obecność na liście zadłużonych firm po prostu nie przystoi. Jednocześnie zaobserwowaliśmy kilka niepokojących sytuacji z gwałtownym wzrostem zadłużenia. Najjaskrawszym przykładem jest spółka budowlana, która 6 miesięcy temu miała jedno zobowiązanie notowane w KRD na kwotę 1,1 tysiąca złotych. Obecnie tych zobowiązań jest już 17, a ich łączna wartość przekracza 4,8 mln złotych” – poinformował Łącki.

Zgodnie z raportem najwyższe miejsce w sektorowym rankingu zadłużenia w dalszym ciągu zajmuje branża budowlana. Aż 12 z 56 spółek z GPW notowanych w KRD - czyli mniej więcej co piąty giełdowy dłużnik - jest przedstawicielem tego sektora. W sumie zadłużenie firm z tej branży przekracza 11 milionów złotych. To ponad 40 procent łącznego zadłużenia wszystkich giełdowych spółek. „Przeciętny dług w tym sektorze jest znacznie wyższy od średniej.

Zadłużenie w przeliczeniu na jedną budowlaną spółkę przekracza bowiem 920 tysięcy złotych. Warto przypomnieć, że to czwarta edycja badania, a budowlanka ani razu nie spadła z pozycji lidera tego niechlubnego zestawienia” – zaznacza Mirosław Sędłak, prezes Rzetelnej Firmy, która jest partnerem badania.

Jednego mniej przedstawiciela w gronie giełdowych dłużników ma natomiast bardzo szeroko pojęta branża finansowa skupiająca banki, spółki zajmujące się pośrednictwem finansowym, działalnością inwestycyjną, ale również firmy zajmujące się sprzedażą i wynajmem nieruchomości. Dziewięciu przedstawicieli na tej liście ma natomiast branża technologiczna – są to przede wszystkim spółki informatyczne, ale także telekomunikacyjne.

Czwarte badanie „Długi spółek giełdowych” zostało przeprowadzone na 433 krajowych spółkach, które 4 maja 2016 roku były notowane na głównym rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Zgodnie z raportem KRD łączne zadłużenie spółek notowanych na głównym rynku GPW, które na początku maja znajdowały się w tym rejestrze, wyniosło 27,3 mln zł.

„Liczba giełdowych dłużników jest najniższa w historii badania. Tego samego niestety nie można powiedzieć o wartości ich zobowiązań. Średni dług przypadający na jedną zadłużoną spółkę notowaną na giełdzie wynosi już niemal pół miliona złotych” – napisano w komunikacie KRD.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Giełda
Firma Donalda Trumpa jest już spółką memiczną. Kapitalizacja przekroczyła 9 mld dol.
Giełda
Tomasz Bardziłowski oficjalnie prezesem GPW
Giełda
Na GPW pachnie zbliżającymi się świętami
Giełda
Dobry prognostyk dla hossy
Giełda
Trudno nadążyć za hossą