Fundusze Europejskie

Trudny wybór: szkoły i tory czy rolnicze dotacje

Adobe Stock
Polska będzie musiała zdecydować, czy walczyć o miliardy euro z polityki spójności czy z polityki rolnej. Nowy unijny budżet będzie bardzo napięty.

Komisja Europejska przedstawi w maju projekt wieloletniego budżetu UE na okres po 2020 r. Z powodu brexitu w budżecie zabraknie ok. 13 mld euro rocznie, bo tyle wynosi saldo netto Wielkiej Brytanii. Bruksela zaproponowała, żeby państwa członkowskie częściowo skompensowały ten ubytek, podnosząc swoje składki z obecnych 1,05 proc. produktu narodowego brutto do poziomu 1,1–1,2 proc.

Nowe priorytety

Według Gunthera Oettingera, komisarza ds. budżetu, połowa ubytku pieniędzy po brexicie powinna zostać skompensowana oszczędnościami w dwóch głównych unijnych politykach – rolnej i spójności. A połowa – powiększoną składką. Jednocześnie Komisja zapowiada nowe priorytety, takie jak wspólna polityka obronna, bezpieczeństwa i polityka migracyjna, które w 80 proc. miałyby być sfinansowane z nowych pieniędzy, a w 20 proc. dzięki oszczędnościom poczynionym w starych politykach, czyli znów rolnej i spójności.

Jeśli te zapowiedzi przyłożyć do obecnych wyda...

Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL