Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Fotogalerie

Francja: W Paryżu otwarto muzeum Yves'a Saint Laurenta

AFP
Muzeum Yves'a Saint Laurenta, poœwięcone twórczoœci tej jednej z najbardziej emblematycznych postaci mody XX wieku, otwarto we wtorek w Paryżu. Muzeum mieœci się w prestiżowej XVI dzielnicy Paryża, w dawnej pracowni projektanta, w której tworzył przez 30 lat.

W tym samym budynku przy avenue Marceau siedzibę ma też Fundacja Pierre Berge-Yves Saint Laurent, z której inicjatywy powstało muzeum.

- Zawsze mówiłem, że musimy przekształcić wspomnienia w projekty - mówił na kilka tygodni przed inauguracjš Pierre Berge, mecenas sztuki i biznesmen oraz były partner życiowy i biznesowy Saint Laurenta. Sam niestety nie doczekał oficjalnego otwarcia.

Fundacja ma w posiadaniu ponad 5 tys. prototypów sukni autorstwa Saint Laurenta. Na wystawie można zobaczyć kilkadziesišt z nich, a poza tym także jego robocze szkice, zdjęcia, filmy wideo i prywatne studio, w którym pracował. Wszystkie atrakcje stanowiš niepowtarzalnš kolekcję w œwiecie mody.

Poza ciekawymi wnętrzami, które majš okazję zobaczyć zwiedzajšcy, warte uwagi sš też portrety projektanta autorstwa Andy’ego Warhola. Fundacja Pierre Berge-Yves Saint Laurent posiada również słynne wizerunki artysty, które stworzył Bernard Buffet w 1958 roku.

Dodatkowo można tu podziwiać ponad 1000 zdjęć autorstwa największych fotografików XX wieku: Irvinga Penna, Richarda Avedona, Helmuta Newtona, Davida Seidnera, Arthura Elgorta, Jeanloupa Sieffa czy Marca Ribouda. Wszystkie te fotografie przyczyniły się do stworzenia historii i renomy Saint Laurenta i jego domu mody.

Muzeum oferuje również liczne konferencje i warsztaty twórcze umożliwiajšce chętnym zrozumienie zarówno jego dzieł, jak i historii mody. Artyœci, kuratorzy, historycy lub badacze będš dzielili się swojš wiedzš, pogłębiajšc w ten sposób treœć tematycznych wystaw czasowych.

Wielki reformator mody urodził się w algierskim Oranie w 1936 roku. Do historii mody przeszły już takie jego projekty, jak sukienka trapezowa, geometryczna sukienka Mondrian, damski smoking, tweedowe marynarki, styl safari i pierwsze w historii kolekcje pret-a-porter.

Yves Saint Laurent był twórcš garderoby kobiety nowoczesnej, a jego stroje inspirowane elementami męskiego stylu (trencz, garnitur) na trwałe zapisały się w historii mody. Jego ogromny talent i wizjonerstwo zachwyciły œrodowisko teatralne, baletowe i filmowe, stajšc się inspiracjš dla wielu projektów kostiumowych.

19 paŸdziernika Fundacja Pierre Berge–Yves Saint Laurent otworzy kolejne muzeum poœwięcone wielkiemu francuskiemu projektantowi - tym razem w Marrakeszu, gdzie geniusz mody często przebywał i z którym łšczyła go trwajšca przez całe życie fascynacja. Projektant pokochał Maroko w latach 60. i przez dziesięciolecia pozostawał mu wierny.

W 1980 roku Saint Laurent i Berge kupili w Marrakeszu jeden z najwspanialszych ogrodów œwiata - Jardin Majorelle. To tam po œmierci Saint Laurenta w 2008 roku zostały rozsypane jego prochy.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL