Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Forum Ekonomiczne

Paweł Mucha: swoboda działalności gospodarczej powinna znaleźć się w konstytucji

Paweł Mucha
PAP/Jacek Turczyk
Swoboda działalnoœci gospodarczej to jest wartoœć, która powinna znaleŸć się w konstytucji - podkreœlił w œrodę w Krynicy zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. „W toku dyskusji i debaty będziemy chcieli tę wartoœć chronić” - zadeklarował.

Mucha uczestniczył w panelu „Swoboda działalnoœci gospodarczej jako wartoœć konstytucyjne", który odbył się w trakcie XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju.

„Dla mnie nie ulega wštpliwoœci, że wolnoœć gospodarcza ujęta w konstytucji stanowi jeden z fundamentów społecznej gospodarki rynkowej. Tu się pojawia wštpliwoœć, co to jest społeczna gospodarka rynkowa? Na pewno wolnoœć gospodarcza, jako podmiotowa wolnoœć podstawowa jest jednym z fundamentów gospodarki rynkowej w Polsce. W toku dyskusji i debaty będziemy chcieli tę wartoœć chronić" - dodał minister. Nawišzał w ten sposób do planowanych debat, które odbędš się w ramach konsultacji nad zmianami w konstytucji.

Zdaniem Muchy, obecne zapisy dotyczšce wolnoœci gospodarczej sš „niedoskonałe" i będš przedmiotem dyskusji. „W obecnych zapisach sš zawarte pewne intencje, z którymi się zgadzamy, czyli m.in., że gospodarka musi odwoływać się np. do wolnoœci, czy dialogu społecznego, ale mamy przekonanie, że to ujęcie dzisiaj wyrażone w konstytucji nie jest doskonale" - zaznaczył minister.

Mucha podkreœlił, że w ramach planowanych debat ws. referendum konstytucyjnego liczy na dyskusje obywateli, a także œrodowisk przedsiębiorców i ekonomistów na temat szeroko pojętej działalnoœci gospodarczej. Zapowiedział, że najbliższa debata odbędzie się 18 wrzeœnia w Rzeszowie.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL