Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Firma

Sšd Najwyższy wyjaśnił, jak sprzedawać karpie

Dziennik Wschodni/Fotorzepa, Dorota Awiorko-Klimek
Sprzedawcy nie mogš pozbawiać ryb wody ani pakować ich do toreb.

Sšd Najwyższy wydał ważny wyrok. Orzekł, że transportowanie i przetrzymywanie ryb w pojemnikach pozbawionych wody czy też przenoszenie ich w workach foliowych może wyczerpywać znamiona znęcania się nad nimi. Wyrok wydaje się oczywisty, ale aktywiœci walczyli o niego od lat.

Sprawę, która ostatecznie trafiła do SN, zainicjowały zawiadomienia do prokuratury złożone przez fundację Noga w Łapę w 2010 r.

Organy œcigania umarzały postępowania wobec sprzedawców, głównie dużych sieciowych supermarketów, nie widzšc znamion przestępstwa. Tak samo sprawę oceniły sšdy w dwóch instancjach. Uznały, że karpie mogš być pozbawiane wody przez sprzedawców, bo prowadzš wymianę gazowš przez skórę. Co więcej, sprzedaż ryb w pustych siatkach foliowych nie jest przestępstwem, bo to klienci decydujš, jak je pakować.

Sšd Najwyższy negatywnie ocenił takš interpretację. Uznał, że organy œcigania nie powinny lekceważyć zawiadomień dotyczšcych znęcania się nad karpiami. W ustnym uzasadnieniu wskazał, że celem ustawy jest faktyczna, a nie pozorna ochrona wszystkich zwierzšt kręgowych i nie ma powodów, by karpi tej ochrony pozbawiać. Przetrzymywanie ryb w warunkach dla nich nienaturalnych, czyli poza wodš, oznacza dla nich cierpienie, a to narusza ustawę.

Karolina Kuszlewicz, pełnomocnik pro bono fundacji, mówi, że wyrok SN jest wyraŸnym komunikatem dla sprzedawców, że dotychczasowy sposób traktowania karpi może wypełniać znamiona znęcania się nad zwierzętami i w konsekwencji być przestępstwem.

sygnatura akt: II KK 281/16

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL