„Wspieranie inwestycji dotyczących wytwarzania energii z odnawialnych źródeł wraz z podłączeniem tych źródeł do sieci dystrybucyjnej/przesyłowej" to nazwa działania (1.1.1) programu „Infrastruktura i środowisko", które objęte zostało konkursem. Jego adresatami są przedsiębiorcy, przy czym, co istotne, nie ma tu ograniczenia do grupy mikro, małych i średnich firm. Jedną z przyczyn jest choćby to, że na dofinansowanie mogą tutaj liczyć stosunkowo duże projekty.

Oczywiście wszystkie, zgodnie z nazwą i celami działania, muszą opierać się na wytwarzaniu energii ze źródeł odnawialnych, przy czym chodzi w tym wypadku o energię cieplną. Przedsiębiorcy będą mogli otrzymać dofinansowanie na budowę lub przebudowę jednostek wytwarzania energii wykorzystujących biomasę (pow. 5 MWth), energię promieniowania słonecznego (pow. 2 MWth) lub energię geotermalną (pow. 2 MWth). Elementem projektu może być przyłącze do sieci ciepłowniczej należącej do beneficjenta projektu (wytwórcy energii). Maksymalna wartość wsparcia dla jednego przedsiębiorcy (niezależnie od wielkości nakładów inwestycyjnych, kosztów kwalifikowanych oraz intensywności pomocy) nie będzie mogła przekroczyć 15 mln euro.

Wnioski o dofinansowanie będą przyjmowane od 31 grudnia 2016 do 1 marca 2017. Później nastąpi weryfikacja i ocena projektów. A będzie ona dokonywana w oparciu o kryteria wyboru zatwierdzone przez Komitet Monitorujący POIiŚ 2014-2020. Aby wniosek mógł zostać pozytywnie oceniony musi spełnić wszystkie kryteria formalne, merytoryczne I stopnia (aby projekt przeszedł ocenę merytoryczną I stopnia musi uzyskać 40 proc. maksymalnej liczby punktów możliwych do uzyskania) i merytoryczne II stopnia. Wyniki konkursu powinny być znane w okolicach lipca przyszłego roku.

Więcej informacji o konkursie, w tym jego regulamin, wytyczne, wzory dokumentów, zasady obliczania maksymalnej intensywności wsparcia oraz kryteria wyboru projektów można znaleźć na stronie www.poiis.nfosigw.gov.pl.