Nowe zasady zamówień na roboty budowlane: także w trybie in-house

Koncesje na roboty budowlane będą zawierane również w trybie in-house.

Publikacja: 24.10.2016 07:41

Nowe zasady zamówień na roboty budowlane: także w trybie in-house

Foto: 123RF

Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi.

Senat zgłosił do ustawy aż 42 poprawki. Większość miała charakter czysto techniczny, ale były również o charakterze merytorycznym.

Posłowie zaakceptowali m.in. senacką propozycję dopuszczającą zawarcie koncesji według tzw. zasady in-house, np. ze spółką komunalną bez procedury przetargowej.

– To bardzo istotna zmiana. Dzięki niej zamawiający otrzymuje duży kredyt zaufania i kompetencje wobec koncesjonariusza – tłumaczył Waldemar Olejniczak, poseł sprawozdawca, podczas prezentacji senackich poprawek w Sejmie. – Myślę, że ta forma inwestycji będzie w przyszłości bardzo popularną formą. Daje bowiem szansę na rozwój bez konieczności inwestowania własnych środków – dodał poseł Olejniczak.

Inna poprawka senacka dotyczy przepisów przejściowych ustawy. W art. 65 ust. 3 ustawodawca przesądził, że do umów koncesji zawartych po dniu wejścia w życie tej ustawy będzie się stosować stare przepisy. Nie do wszystkich jednak, lecz tylko do zawartych w wyniku postępowań, które toczyły się pod rządami starych przepisów.

Zdaniem senatorów w tym przepisie była luka. Nie przesądzał on, jaki przepis należy stosować do umów koncesji zawartych w dniu wejścia w życie tej ustawy. Zaproponowali więc, by w ich wypadku były to także dotychczasowe przepisy. Sejm poprawkę zaakceptował.

Senatorowie zgłosili również poprawkę dotyczącą użytego w ustawie pojęcia „publiczne dotacje inwestycyjne".

Ich zdaniem jest to pojęcie obce innym ustawom i warto je zmienić, a ustawodawcy chodzi prawdopodobnie o dotacje celowe na finansowanie lub dofinansowanie kosztów, o których mówi ustawa o finansach publicznych. Zaproponowali więc zmianę pojęcia „publiczne dotacje inwestycyjne" na dotacje celowe na finansowanie lub dofinansowanie kosztów.

Przypomnijmy, że ustawa o umowie koncesji na roboty budowlane wdraża do polskiego ustawodawstwa pakiet dyrektyw unijnych dotyczących zamówień publicznych, w tym tzw. dyrektywę koncesyjną z 26 lutego 2014 r.

Jej celem jest ograniczenie niepewności prawnej przy zawieraniu umów koncesji.

Ustawa ma również uprościć wdrażanie projektów w formule partnerstwa publiczno-prywatnego odnoszących się do infrastruktury i usług strategicznych.

Nowe przepisy będą miały zastosowanie do umów, których wartość jest równa lub większa niż 30 tys. euro. Umowy o koncesje mają być zawierane na najwyżej pięć lat.

Etap legislacyjny: trafi do podpisu prezydenta

Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi.

Senat zgłosił do ustawy aż 42 poprawki. Większość miała charakter czysto techniczny, ale były również o charakterze merytorycznym.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów