Takie rozwiązania przewiduje nowela prawa restrukturyzacyjnego oraz kodeksu postępowania administracyjnego, której projekt przyjęła we wtorek Rada Ministrów.

Zasadnicza zmiana umożliwia udzielanie dozwolonej prawem unijnym pomocy publicznej na przebudowę oraz modernizację małych i średnich przedsiębiorstw bez obowiązku jej zatwierdzania przez Komisję Europejską, co jest dziś wymagane w każdym indywidualnym przypadku. Na uzyskanie takiej decyzji czeka się ok. 15 miesięcy, co zwykle uniemożliwia przeprowadzenie skutecznej restrukturyzacji ze wsparciem środków publicznych. Po zmianach to polskie organy sądowe i administracyjne będą oceniać, czy udzielenie pomocy jest dozwolone.

Procedury i formy pomocy, szybsze od postępowania restrukturyzacyjnego, a są cztery, znaleźć się mają w rozporządzeniu wydanym przez ministra rozwoju i finansów. Są tam też nowe narzędzia wsparcia, m.in. pomoc na ratowanie lub tymczasowe wsparcie firmy, głównie w formie pożyczki, o którą będą mogli ubiegać się przedsiębiorcy, wobec których nie toczy się postępowanie restrukturyzacyjne.

etap legislacyjny: trafi do Sejmu