Kiedy energia zużywana do celów redukcji chemicznej jest zwolniona z akcyzy

Prąd zasilający dmuchawy służące do przetłaczania powietrza do nagrzewni i dalej do pieca hutniczego nie jest wykorzystywany do celów redukcji chemicznej. W konsekwencji, nie korzysta on z preferencji w podatku akcyzowym.

Publikacja: 18.09.2017 02:00

Kiedy energia zużywana do celów redukcji chemicznej jest zwolniona z akcyzy

Foto: 123RF

Tak uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 7 września 2017 r. w sprawie C 465/15.

TSUE wydał negatywny dla podatników wyrok w zakresie zwolnienia z akcyzy energii elektrycznej zużywanej do celów redukcji chemicznej.

Wyrok dotyczy sytuacji spółki prowadzącej stalownię. Spółka ta wytwarza surówkę hutniczą w wysokiej temperaturze w wielkich piecach w drodze redukcji chemicznej z rudy żelaza i koksu. Instalacja obejmuje dmuchawy zasilane przez silniki elektryczne, za pomocą których powietrze zostaje sprężone, a następnie kierowane jest do nagrzewni. W ten sposób podgrzane sprężone powietrze jest kolejno wtłaczane przez dalsze dmuchawy do wielkiego pieca, gdzie dochodzi do redukcji chemicznej, podczas której ruda żelaza jest stopniowo przetwarzana w żelazo poprzez dodanie tlenku węgla w wysokiej temperaturze. Wtłoczenie ciepłego powietrza jest konieczne dla rozpoczęcia i utrzymania redukcji chemicznej w wielkim piecu, która bez niego w ogóle by się nie odbyła.

Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że energia elektryczna wykorzystywana do zasilania tych dmuchaw nie jest energią elektryczną wykorzystywaną do celów redukcji chemicznej i w konsekwencji energia ta nie może korzystać ze zwolnienia z akcyzy.  —Iga Ohde

podstawa prawna: ustawa z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (tekst jedn. DzU z 2017 r. poz. 43 ze zm.)

Zdaniem autorki

Co wyrok oznacza dla polskich podatników - Iga Ohde, konsultant w dziale podatków pośrednich EY

Wyrok dotyczy wyłącznie zwolnienia z opodatkowania akcyzą energii elektrycznej wykorzystywanej do celów redukcji chemicznej. Wśród przedsiębiorców zainteresowanych korzystaniem ze zwolnień „procesowych", u stosunkowo niewielu podmiotów w ramach prowadzenia działalności gospodarczej występuje reakcja redukcji chemicznej. Tym samym wydaje się, że wyrok ten nie będzie miał praktycznego przełożenia na polskich podatników.

Zwolnienie z opodatkowania akcyzą dotyczące redukcji chemicznej jest zdecydowanie odmienne od pozostałych, tj. od zwolnienia energii elektrycznej wykorzystywanej w procesach mineralogicznych, metalurgicznych i elektrolitycznych, co wynika już z samego sformułowania przepisu (do celów i w procesach). Dlatego wyrok ten nie powinien znaleźć zastosowania dla procesów wskazanych w art. 30 ust. 7a ustawy o podatku akcyzowym.

Wyrok jest w gruncie rzeczy kazuistyczny, gdyż odnosi się do konkretnego stanu faktycznego, a w przypadku procesów produkcyjnych, każdy z nich należy analizować odrębnie. Nawet w przypadku podobnych procesów produkcyjnych dana grupa urządzeń nie zawsze musi być tak samo niezbędna, a czynności przez nie prowadzone nie muszą być bezpośrednio związane z celem redukcji chemicznej czy procesem metalurgicznym, mineralogicznym lub elektrolitycznym.

Właśnie ze względu na indywidualny charakter każdego procesu produkcyjnego trudno wyobrazić sobie, żeby mógł on być stosowany szeroko. Co więcej, ze względu na wspomnianą odrębność określenia „do celów redukcji chemicznej" od pojęć „procesy elektrolityczne, metalurgiczne i mineralogiczne" możliwość odniesienia wyroku do innych stanów faktycznych istnieje wyłącznie w zakresie redukcji chemicznej, a nie w zakresie procesów elektrolitycznych, metalurgicznych czy mineralogicznych. Dlatego organy podatkowe nie powinny wykorzystywać tego orzeczenia do zawężania pojęcia celów redukcji chemicznej ani pojęcia procesów elektrolitycznych, metalurgicznych czy mineralogicznych.

Co więcej, wydaje się, że argumentacja TSUE budzi pewne zastrzeżenia. Trybunał wskazał, że przyjęcie, iż energia zużywana przed dmuchawy jest zużywana do celów redukcji chemicznej oznaczałoby w praktyce pokrzywdzenie podmiotów zużywających produkty energetyczne, np. olej napędowy. W kontekście tego argumentu należy wskazać, że produkty energetyczne nie są objęte Dyrektywą tylko wówczas, gdy można uznać, że są „podwójnego zastosowania", a – jak wskazał Trybunał – gdyby dmuchawy zasilane były olejem napędowym, nie zostałby on uznany za wyrób o podwójnym zastosowaniu (gdyż byłby wykorzystywany wyłącznie do celów napędowych). Natomiast energia elektryczna, aby nie była objęta Dyrektywą, tj. aby mogła korzystać ze zwolnienia, musi być wykorzystywana do określonych celów (w określonych procesach). Preferencje dla produktów energetycznych i energii elektrycznej są tym samym całkowicie odrębne i konieczne jest spełnienie zupełnie innych przesłanek, by z nich korzystać.

Dlatego wydaje się, że stosowanie przyjętej przez Trybunał analogii w przypadku tych różnych preferencji jest zdecydowanie krzywdzące i to dla podmiotów zużywających energię elektryczną. Przyjmując argumentację Trybunału można by uznać, że olej, który ma „podwójne zastosowanie", nie może korzystać ze zwolnienia, bo gdyby dane urządzenie było zasilane energią elektryczną zamiast olejem, to nie mogłaby ona korzystać ze zwolnienia, bo nie jest ona zużywana do celów redukcji chemicznej.

Niezależnie od tego wydaje się, że podstawowym problemem w przedmiotowej sprawie był fakt, iż wnioskodawca nie uzasadnił odpowiednio bezpośredniego związku między zużywaną przez dmuchawy energią elektryczną a ciągiem procesu produkcyjnego. A przecież wykazanie, że dany etap produkcyjny (i w konsekwencji zużywana w jego trakcje energia elektryczna) jest niezbędny do uzyskania gotowego wyrobu/przeprowadzenia danego procesu/doprowadzenia do redukcji chemicznej, jest kluczowe dla możliwości zastosowania zwolnienia tej energii z akcyzy.

Dlatego należy przyjąć, że dla podmiotów, które są w stanie wykazać bezpośredni związek i niezbędny charakter danej czynności dla uzyskania gotowego wyrobu, omawiany wyrok nie powinien wywołać negatywnych konsekwencji.

Tak uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 7 września 2017 r. w sprawie C 465/15.

TSUE wydał negatywny dla podatników wyrok w zakresie zwolnienia z akcyzy energii elektrycznej zużywanej do celów redukcji chemicznej.

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego