Biznesmen nie jest wieczny - komentuje Jerzy Kowalski

aktualizacja: 08.09.2017, 02:00
Jerzy Kowalski
Jerzy Kowalski
Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompala

Medice, cura te ipsum, czyli lekarzu, lecz się sam. Ta przestroga i rada w jednym dotyczy też przedsiębiorców. Uszczerbek ekonomiczny powodowany niestosowaniem jej w praktyce biznesowej bywa dotkliwy.

Nie ma działalności gospodarczej bez ponoszenia ryzyka. Nawet wtedy, gdy jest ona perfekcyjnie prowadzona może trafić na marną koniunkturę gospodarczą, niekorzystne kursy walutowe, procesy inflacyjne, technologiczną rewolucję, której w porę nie dostrzeże właściciel interesu. Może też wiązać się z problemem wieku właściciela utrudniającym kierowanie firmą. Przedsiębiorca, gdy osiągnie stosowny wiek, który dla każdego z nich jest inny, zaczyna marzyć o odpoczynku i spokoju. Taki moment świadomej decyzji zwykle przychodzi po latach harówki. Niestety czasami zdarza się też nagłe odejście człowieka, na które już nikt nie ma wpływu. Obie sytuacje są trudne i niestety warto, aby właściel firmy był świadom nadejścia takich stanów i sam zdążył sobie pomóc.

Przygotowanie do przejęcia interesu, czyli jego restrukturyzacji powinno być przeprowadzone za życia i przy udziale jego założyciela. To jest najpewniejsza metoda działania. Wymaga ona jedynie umiejętności przewidywania i może porady adwokackiej.

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów "Rzeczpospolitej"

Zamów subskrypcję TANIEJ O VAT
i czytaj bez ograniczeń!

Kup teraz
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE