Firma

Biznesmen nie jest wieczny - komentuje Jerzy Kowalski

Jerzy Kowalski
tv.rp.pl
Medice, cura te ipsum, czyli lekarzu, lecz się sam. Ta przestroga i rada w jednym dotyczy też przedsiębiorców. Uszczerbek ekonomiczny powodowany niestosowaniem jej w praktyce biznesowej bywa dotkliwy.

Nie ma działalności gospodarczej bez ponoszenia ryzyka. Nawet wtedy, gdy jest ona perfekcyjnie prowadzona może trafić na marną koniunkturę gospodarczą, niekorzystne kursy walutowe, procesy inflacyjne, technologiczną rewolucję, której w porę nie dostrzeże właściciel interesu. Może też wiązać się z problemem wieku właściciela utrudniającym kierowanie firmą. Przedsiębiorca, gdy osiągnie stosowny wiek, który dla każdego z nich jest inny, zaczyna marzyć o odpoczynku i spokoju. Taki moment świadomej decyzji zwykle przychodzi po latach harówki. Niestety czasami zdarza się też nagłe odejście człowieka, na które już nikt nie ma wpływu. Obie sytuacje są trudne i niestety warto, aby właściel firmy był świadom nadejścia takich stanów i sam zdążył sobie pomóc.

Przygotowanie do przejęcia interesu, czyli jego restrukturyzacji powinno być przeprowadzone za życia i przy udziale jego założyciela. To jest najpewniejsza metoda działania. Wymaga ona jedynie umiejętności przewidywania i może porady adwokackiej.

Jak wynika z ubiegłorocznego badania Deloitte wśród polskich firm rodzinnych aż 57 proc. następców zamierza wprowadzić nową strukturę zarządzania przedsiębiorstwami, a 56 proc. chce zmienić strategię po przejęciu rodzinnych przedsięwzięć. Ośmiu na dziesięciu sukcesorów w firmach rodzinnych deklaruje, że ich styl przywództwa będzie inny niż poprzedników. Warto pamiętać, że przed nieudaną sukcesją uchronić może stworzenie konstytucji rodzinnej, w której zostaną opisane relacje rodzinne, biznesowe i prawa własności aktywów.

Uregulowanie zasad zarządzania firmą osoby fizycznej po śmierci właściciela jest coraz pilniejsze, bo społeczeństwo sie starzeje, a z nim grupa społeczna przedsiębiorców. Dobrze więc, że jesienią ma być przedstawiony na posiedzeniu rządu projekt ustawy o zarządzie sukcesyjnym.

Warto też, by przedsiębiorca pomyślał o tym wszystkim w odpowiednim momencie i zdażył podjąć szczegółowe czynności prawne konserwujące jego majątek firmowy. Jakie one powinny być?

Na to pytanie odpowiada Bartłomiej Dmitruk na kolumnie >D4 w artykule „Sukcesyjne wyzwanie dla małych firm".

Zapraszam do lektury także innych tekstów w najnowszym numerze „Prawa w Biznesie". ©?

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL