Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Firma

GIODO wszczyna kontrolę w InPost w zwišzku z wyciekiem danych

Wikimedia
Biuro Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (GIODO) skontroluje w poniedziałek firmę InPost w zwišzku z wyciekiem danych ponad 50 tys. osób, który ujawniono w ubiegłym tygodniu. Komunikat w tej sprawie zamieszczono na Twitterze.

GIODO informuje w nim, że chodzi o postępowanie kontrolne w zwišzku z wyciekiem bazy danych, który dotknšł InPost w połowie lipca.

Na polskojęzycznym forum Cebulka, będšcym częœciš sieci Tor, znalazła się baza danych zawierajšca informacje takie, jak między innymi personalia pracowników (w tym numery PESEL, numery dowodów tożsamoœci, informacje o zatrudnieniu), spis budynków należšcych do firmy InPost (w tym opisy zabezpieczeń fizycznych nieruchomoœci), a także zrzuty ekranu ustawień konsoli do zarzšdzania paczkomatami.

Ujawniono również dane o współpracy firmy InPost z organami upoważnionymi do pozyskiwania danych osobowych, takimi jak prokuratura, jednostki policji, a także urzędy państwowe. W spisie około dwudziestu szeœciu tys. plików można znaleŸć informacje o podmiotach składajšcych zapytania do organów oraz sygnatury około szeœciu tys. spraw przesyłanych za pomocš monitorowanych przesyłek.

Jak informuje serwis Zaufana Trzecia Strona, włamanie dotknęło jedynie pracowników firmy InPost - nie jej klientów. Autor serwisu zwraca również uwagę na fakt, że firma nie odczuje obecnie skutków wycieku danych tak dotkliwie, jak by to miało miejsce po wejœciu w życie przepisów narzucanych przez Ogólne Rozporzšdzenie o Ochronie Danych Osobowych (RODO), co nastšpi w maju 2018 r.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL