Przedsiębiorca będący osobą fizyczną wykonujący we własnym imieniu działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej może przekształcić formę prowadzonej działalności w jednoosobową spółkę kapitałową (tj. S.A. bądź sp. z o.o.).

Indywidualny przedsiębiorca odpowiada jednak wówczas solidarnie ze spółką przekształconą za zobowiązania przedsiębiorcy przekształcanego, związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, powstałe przed dniem przekształcenia, przez okres trzech lat, licząc od daty przekształcenia, czyli od dnia wpisu przekształcenia do KRS.

Jak podniósł Sąd Najwyższy w uchwale z 9 lutego 2017 r., III CZP 98/16 „Dłużnik będący osobą fizyczną ponosi solidarną odpowiedzialność na podstawie art. 58413 K.s.h., jeżeli wierzyciel wytoczy przeciwko niemu powództwo w okresie biegu terminu określonego w tym przepisie".

Odpowiedź zapewne zatem rozczaruje panią Ilonę. Nawet mianowicie, gdyby jej wierzyciel, już po przekształceniu jednoosobowej firmy pani Ilony w jednoosobową sp. z o.o., wytoczył przeciwko niej pozew o zapłatę należności związanej z nieuregulowanymi fakturami wystawionymi przeciwko pani Ilonie jako osobie fizycznej prowadzącej indywidualną działalność gospodarczą, to i tak odpowiadałaby ona (z całego swojego majątku) solidarnie z w/w sp. z o.o. za przedmiotową zapłatę, pod warunkiem, że pozew przeciwko pani Ilonie zostałby wytoczony w ciągu trzech lat od daty wpisu jej jednoosobowej sp. z o.o. do KRS. Wyżej cytowana uchwała SN zapewnia więc ochronę wierzycielom indywidualnych przedsiębiorców „uciekających" przed firmowymi długami do, stanowiących ich własność, spółek kapitałowych. Ustaje ona jednak po upływie wspomnianego 3- letniego terminu liczonego od daty komentowanego przekształcenia.