Zmiany kryteriów i terminu naboru wniosków w konkursach dla firm

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości poinformowała o złagodzeniu wymogów dla ubiegających się o pieniądze z działania „Badania na rynek" oraz wprowadzeniu dodatkowego naboru aplikacji dla starających się o środki z działania 1.2 „Internacjonalizacja MSP" programu „Polska wschodnia".

Publikacja: 21.07.2017 06:00

Zmiany kryteriów i terminu naboru wniosków w konkursach dla firm

Foto: Fotolia.com

Komitet monitorujący programu „Inteligentny rozwój" zatwierdził zmienione kryteria dla działania 3.2.1 „Badania na rynek". Ta część programu przeznaczona jest dla przedsiębiorców, którzy samodzielnie prowadzili badania przemysłowe i prace rozwojowe, współpracowali w tym zakresie z jednostkami naukowymi lub też zlecili wykonanie takich prac zewnętrznym jednostkom. A teraz ich wyniki zamierzają przełożyć na nowe (znacząco zmodernizowane) produkty lub usługi. Chodzi więc o praktyczne wykorzystanie osiągniętych wyników i wprowadzenie innowacji. W trakcie realizacji projektu wdrożeniowego prowadzone mogą być jeszcze (chociaż na umiarkowaną skalę) dodatkowe prace rozwojowe, jeżeli okażą się niezbędne do osiągnięcia celów przedsięwzięcia. Tak w największym skrócie można scharakteryzować działanie 3.2.1.

Wprowadzone zmiany, o których była mowa, powinny ułatwić aplikowanie, szczególnie mikro i małym przedsiębiorcom, dla których:

- obniżono minimalną wartość kosztów kwalifikowanych do poziomu 5 mln zł,

- obniżono do 600 tys. zł wymaganą kwotę przychodów ze sprzedaży osiągniętą przynajmniej w jednym zamkniętym roku obrotowym (trwającym min.12 m-cy) w okresie 3 lat poprzedzających rok, w którym wnioskodawca składa wniosek o udzielenie wsparcia.

Dotychczas progi te były ustalone na wyższych poziomach, co mogło wykluczać firmy nie mające odpowiedniego potencjału finansowego. Teraz mają szansę włączyć się do gry o bezzwrotne dotacje unijne.

Ponadto dla wszystkich aplikujących:

- zastosowano preferencje (w miejsce obowiązku) dla projektów pozytywnie oddziałujących na zrównoważony rozwój,

- zmieniono punktację w kryterium „Przygotowanie projektu do realizacji", w którym 2 dodatkowe punkty mogą uzyskać projekty będące w pełni przygotowane do realizacji już w momencie aplikowania, tj. posiadające pozwolenie na inwestycję lub decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach albo zaświadczenie o braku konieczności uzyskania takich decyzji czy pozwoleń. Celem tej zmiany jest przyspieszenie terminów realizacji projektów poprzez nakłonienie przedsiębiorców do równoległego prowadzenia procesu przygotowania wniosku o pomoc i ubiegania się o dokumenty (pozwolenia) niezbędne do przeprowadzenia inwestycji.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zwraca także uwagę na możliwość organizacji konkursów koncentrujących się na wyborze projektów realizowanych w lokalizacjach wymagających dodatkowej interwencji („konkursy dedykowane"). Konkretne lokalizacje będą określane w regulaminie takiego konkursu. Jednocześnie wprowadzono nowe kryterium formalne – specyficzne „Wnioskodawca złożył jeden wniosek o dofinansowanie w konkursach równoległych".

Przedsiębiorcy zainteresowani wdrażaniem innowacji produktowych będących wynikiem przeprowadzonych samodzielnie (lub zleconych) prac B+R, którzy chcieliby uzyskać wsparcie, będą mogli składać wnioski od 5 września 2017 r. do 28 lutego 2018 r. Konkurs będzie podzielony na etapy, które zakończą się odpowiednio 31 października, 31 grudnia br. oraz 28 lutego przyszłego roku.

Dłużej dla ekspansji

Kolejne istotne zmiany dotyczą konkursu ogłoszonego dnia 23 marca b.r. w zakresie działania 1.2 „Internacjonalizacja MSP" programu „Polska wschodnia". Chociaż technicznie zmiana dokonana w regulaminie jest bardzo niewielka, ma duże znaczenie dla przedsiębiorców, zainteresowanych uzyskaniem wsparcia. Prowadzi ona do wydłużenia terminu naboru aplikacji, a tym samym daje przedsiębiorcom więcej czasu na przygotowanie wniosku o dofinansowanie i innych niezbędnych opracowań. Zresztą jak wyjaśnia PARP, zmiana terminu składania wniosków wynika z uwzględnienia sygnalizowanych potrzeb potencjalnych wnioskodawców w zakresie wydłużenia czasu na przygotowanie modeli biznesowych internacjonalizacji. Biorąc pod uwagę bieżącą wersję regulaminu, konkurs będzie prowadzony do końca sierpnia, przy czym wprowadzono dodatkowy etap naboru wniosków, a to oznacza brak negatywnego wpływy na wnioski złożone wcześniej (w ich przypadku nie wydłuży to okresu ich weryfikacji i oceny).

Modele biznesowe

W zakresie działania 1.2 dofinansowanie mogą uzyskać projekty obejmujące kompleksowe, indywidualne, profilowane pod odbiorcę działania związane z opracowaniem i przygotowaniem do wdrożenia nowego modelu biznesowego związanego z internacjonalizacją działalności wnioskodawcy.

Do kosztów, które mogą być ponoszone przez przedsiębiorców i podlegają rozliczeniu, zalicza się:

- koszty usług doradczych, świadczonych przez doradców zewnętrznych, dotyczących opracowania zaprezentowanego we wniosku o dofinansowanie nowego modelu biznesowego związanego z internacjonalizacją działalności, poniesione nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku,

- koszty usług doradczych związanych z przygotowaniem do wdrożenia nowego modelu biznesowego związanego z internacjonalizacją działalności,

- koszty zakupu wartości niematerialnych i prawnych w formie autorskich praw majątkowych lub licencji, związanych z nabyciem oprogramowania niezbędnego do automatyzacji procesów biznesowych w związku z przygotowaniem do internacjonalizacji działalności oraz doradztwo z tym związane, o łącznej wartości nieprzekraczającej 20 proc. kosztów kwalifikowanych projektu,

- koszty udziału w międzynarodowych targach, wystawach lub misjach gospodarczych.

Przy tym należy uwzględnić, że łączna wartość kosztów kwalifikowanych związanych z nabyciem usług doradczych powinna stanowić co najmniej 60 proc. kosztów kwalifikowanych projektu. O dofinansowanie mogą ubiegać się wyłącznie podmioty spełniające kryteria mikro-, małego lub średniego przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą na terytorium Polski wschodniej, tj. na obszarze województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego lub podkarpackiego.

Poradnik dla aplikujących

„Badania na rynek – jak dobrze przygotować projekt w ramach działania" (praca zbiorowa), to specjalny poradnik przygotowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Zawiera on wnioski z przeprowadzonej analizy dotychczas składanych i ocenianych wniosków w ramach tego działania. W szczególności chodziło o analizę przyczyn negatywnej oceny projektów, przeanalizowanie tych kryteriów i tych zapisów, które skutkowały odrzucaniem wniosków

A było co analizować. Jak wskazuje PARP, w drugim konkursie działania „Badania na rynek" przedsiębiorcy złożyli 197 projektów, z których 157 zostało przekazanych do oceny merytorycznej. Ostatecznie do dofinansowania rekomendowano 50 projektów. 107 projektów nie spełniło części kryteriów merytorycznych, co uniemożliwiło ich rekomendowanie do uzyskania wsparcia.

Należy oczywiście pamiętać, że przygotowany materiał ma charakter wyłącznie pomocniczy. Wszystkie ewentualne rozbieżności pomiędzy tym dokumentem, a dokumentacją programową do działania, należy rozstrzygać na korzyść dokumentacji programowej. Dodatkowo należy zwrócić uwagę, że kryteria oceny projektów w kolejnych konkursach oraz ich opisy zostały zmodyfikowane. Przedsiębiorcy, którzy chcą aplikować o wsparcie w ramach działania 3.2.1 programu „Inteligentny rozwój" powinni wziąć pod uwagę przede wszystkim obowiązującą dokumentację programową.

Publikacja, którą można pobrać w formacie PDF ze strony Agencji, została podzielona na dziewięć części według zasadniczych kryteriów wyboru projektów:

- wydatki w ramach projektu są racjonalne i uzasadnione,

- projekt dotyczy wdrożenia wyników prac badawczo-rozwojowych,

- wnioskodawca posiada zdolność do sfinansowania projektu,

- wskaźniki są obiektywnie weryfikowalne i odzwierciedlają założone cele projektu,

- potencjał rynkowy produktu będącego efektem projektu,

- przygotowanie projektu do realizacji,

- projekt ma pozytywny wpływ na politykę zrównoważonego rozwoju, o której mowa w art. 8 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1303/2013,

- innowacyjność produktu,

- projekt dotyczy jednej z dopuszczalnych w ramach działania 3.2.1 form inwestycji początkowej.

Komitet monitorujący programu „Inteligentny rozwój" zatwierdził zmienione kryteria dla działania 3.2.1 „Badania na rynek". Ta część programu przeznaczona jest dla przedsiębiorców, którzy samodzielnie prowadzili badania przemysłowe i prace rozwojowe, współpracowali w tym zakresie z jednostkami naukowymi lub też zlecili wykonanie takich prac zewnętrznym jednostkom. A teraz ich wyniki zamierzają przełożyć na nowe (znacząco zmodernizowane) produkty lub usługi. Chodzi więc o praktyczne wykorzystanie osiągniętych wyników i wprowadzenie innowacji. W trakcie realizacji projektu wdrożeniowego prowadzone mogą być jeszcze (chociaż na umiarkowaną skalę) dodatkowe prace rozwojowe, jeżeli okażą się niezbędne do osiągnięcia celów przedsięwzięcia. Tak w największym skrócie można scharakteryzować działanie 3.2.1.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe