Użytkowanie wieczyste: za uzbrojenie nie będzie bonusu

Firma nie zaliczy już nakładów poniesionych na drogę na poczet rocznej opłaty z tytułu użytkowania wieczystego.

Publikacja: 21.07.2017 08:12

Użytkowanie wieczyste: za uzbrojenie nie będzie bonusu

Foto: Fotorzepa, Adam Burakowski Adam Burakowski

Szykują się zmiany dla użytkowników wieczystych. Chodzi o rządową nowelę ustawy o gospodarce nieruchomościami. W czwartek prace nad nią zakończył Senat. Niektóre zmiany uderzą użytkowników mocno po kieszeni.

Nowela zmienia zasady zaliczania nakładów poniesionych przez użytkownika wieczystego na budowę drogi i przyłączy mediów na poczet aktualizacji rocznej opłaty. Dzięki temu dziś dla wielu inwestorów opłata jest dużo niższa.

Nowe przepisy określają, że w tym celu ma być stosowana definicja „budowy urządzeń infrastruktury technicznej" z  art. 143 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Zgodnie z nią jest to budowa drogi oraz wybudowanie przewodów lub urządzeń wodociągowych, kanalizacyjnych, ciepłowniczych, elektrycznych, gazowych i telekomunikacyjnych.

Zdaniem rządu zmiana raz na zawsze przetnie spory między samorządami a dużymi firmami, w tym deweloperami. Ci z reguły uzbrajają teren oddany w użytkowanie wieczyste. To inwestycje warte grube miliony złotych. Na tym tle dochodzi nierzadko do wieloletnich sporów, które z reguły mają finał w sądzie. Firmom zależy na tym, by zaliczyć jak najwięcej inwestycji na poczet nakładów. Gminy lub starostwa chcą zaś, by do ich kasy wpłynęło jak najwięcej pieniędzy z rocznych opłat.

– Nowela jest niekorzystna dla inwestorów. Przewiduje, że chodzi jedynie o urządzenia, które zostały wybudowane przy pomocy środków unijnych lub publicznych. Tymczasem firmy budują drogi czy przyłącza za własne, prywatne środki – zwraca uwagę Rafał Dębowski, adwokat. – Oznacza to, że po wejściu w życie tych przepisów nie będą mogły już odliczyć przy aktualizacji poniesionych nakładów.

Nowela reguluje też sposób rozliczania opłat rocznych, gdy doszło do sprzedaży prawa użytkowania wieczystego w trakcie roku kalendarzowego. Opłatę w całości ma wnosić osoba będąca użytkownikiem 1 stycznia roku, za który roczna opłata obowiązuje. Sposób wzajemnych rozliczeń strony transakcji będą mogły określić w umowie przenoszącej prawo użytkowania wieczystego. Obecnie nie ma żadnych uregulowań w tej sprawie. Dochodzi więc do sporów sądowych. Sądy zazwyczaj nakazują samorządom zwrócić sprzedającemu prawo użytkowania część rocznej opłaty. Natomiast gminy i starostwa nie mają praktycznie żadnych szans, by ściągnąć zwróconą część opłaty z firmy czy osoby, która kupiła prawo użytkowania.

Nowe przepisy zawierają też uregulowania dotyczące ustalania wysokości opłaty adiacenckiej. Przewidują, że wartość nieruchomości będzie się ustalać przed i po podziale, według cen obowiązujących w dniu, w którym decyzja zatwierdzająca podział stała się ostateczna albo orzeczenie o nim prawomocne.

Obecnie przyjmuje się ceny z dnia wejścia w życie uchwały o scalaniu i podziale nieruchomości. Zmiana ma wyeliminować wątpliwości interpretacyjne oraz rozbieżności w orzecznictwie sądów administracyjnych.

Na zmianie nie zostawia suchej nitki Wojciech Nurek, rzeczoznawca majątkowy.

– To będzie kosmetyka. Tymczasem dziś opłata adiacencka to martwa instytucja. Trudno gminom ją ściągnąć. Warto się zastanowić nad fundamentalnymi zmianami, a nie skupiać na detalach – uważa.

To niejedyna zmiana, która dotyczy użytkowania wieczystego. W tej chwili rząd pracuje na projektem ustawy o przekształceniu udziałów w użytkowaniu wieczystym gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w udziały we własności gruntów. Ten projekt przewiduje uwłaszczenie użytkowników na gruntach, ale tylko pod blokami mieszkalnymi i domami jednorodzinnymi. Po przekształceniu jednak będzie trzeba wnosić przez 20 lat opłatę równą rocznej opłacie z tytułu użytkowania wieczystego obowiązującej 1 stycznia 2017 r. Projekt jest dopiero na etapie Komitetu Stałego Rady Ministrów. Nie wiadomo więc, kiedy rząd go przyjmie i przekaże do Sejmu. Zgodnie z obecną wersją miał wejść w życie już w lipcu, ale Ministerstwo Infrastruktury zapowiada, że zacznie obowiązywać od 1 października br.

etap legislacyjny: czeka na podpis prezydenta

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: r.krupa@rp.pl

Szykują się zmiany dla użytkowników wieczystych. Chodzi o rządową nowelę ustawy o gospodarce nieruchomościami. W czwartek prace nad nią zakończył Senat. Niektóre zmiany uderzą użytkowników mocno po kieszeni.

Nowela zmienia zasady zaliczania nakładów poniesionych przez użytkownika wieczystego na budowę drogi i przyłączy mediów na poczet aktualizacji rocznej opłaty. Dzięki temu dziś dla wielu inwestorów opłata jest dużo niższa.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe