27 czerwca 2017 r. weszła w życie ustawa z 21 kwietnia 2017 r. o roszczeniach o naprawienie szkody wyrządzonej przez naruszenie prawa konkurencji (DzU z 2017 r., poz. 1132). Na mocy art. 33 tej ustawy art. 4421 § 1 kodeksu cywilnego został znacznie zmodyfikowany.

W dotychczasowym brzmieniu stanowił, że roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej czynem niedozwolonym ulega przedawnieniu z upływem trzech lat od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Termin ten nie mógł być jednak dłuższy niż dziesięć lat od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie wywołujące szkodę. Teraz termin przedawnienia roszczeń wynikających z deliktów biegnie także wtedy, gdy poszkodowany przy zachowaniu należytej staranności mógł się dowiedzieć o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia.

Warto dodać, że do roszczeń o naprawienie szkody wyrządzonej czynem niedozwolonym powstałych przed dniem wejścia w życie tej ustawy, a jeszcze nieprzedawnionych stosuje się przepis art. 4421 § 1 k.c. w nowym brzmieniu, z zastrzeżeniem, że gdyby trzyletni termin przedawnienia rozpoczął bieg przed dniem wejścia w życie ustawy, to rozpoczyna bieg od nowa w dniu jej wejścia w życie.

Nowe brzmienie wspomnianego przepisu znajdzie więc zastosowanie także do roszczeń, które jeszcze nie uległy przedawnieniu. W takim wypadku trzyletni termin przedawnienia rozpocznie swój bieg na nowo od dnia wejścia w życie nowych przepisów.

—Łukasz Filipek