Doręczenie do firmy na adres wpisany w rejestrze CEIDG

Minister rozwoju doręcza pisma przedsiębiorcy wpisanemu do CEIDG wyłącznie na adres do doręczeń podany we wpisie. Jeśli przedsiębiorca nie dokona zmiany wpisu, doręczenie pod dotychczasowym adresem wywoła skutek prawny.

Aktualizacja: 31.05.2016 08:31 Publikacja: 31.05.2016 06:00

Doręczenie do firmy na adres wpisany w rejestrze CEIDG

Foto: 123RF

Wprowadzone z dniem 19 maja modyfikacje wynikają z ustawy z 25 września 2015 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw (dalej: nowelizacja). Przewidziano w niej, że wpisowi do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) podlega m.in.:

- adres zamieszkania przedsiębiorcy,

- jego adres do doręczeń oraz

- adresy, pod którymi jest wykonywana działalność gospodarcza, w tym adres głównego miejsca wykonywania działalności i oddziału, jeżeli został utworzony.

Dodano regulację, zgodnie z którą przedsiębiorca ma obowiązek posiadać tytuł prawny do nieruchomości, których adresy podlegają wpisowi do CEIDG. Tego tytułu nie dołącza się do wniosku o wpis i jest on przedstawiany organowi ewidencyjnemu dopiero na jego wezwanie. Jak wyjaśniono w uzasadnieniu nowelizacji, przepis ten nie wyłącza możliwości wskazania przez przedsiębiorcę np. skrytki pocztowej jako adresu do doręczeń, gdyż na podstawie jakiegoś uprawnienia korzysta on z tej skrytki. Regulacja ta nie wyklucza również możliwości podawania w CEIDG adresów nieruchomości, pod którymi mieszczą się tzw. wirtualne biura, w których przedsiębiorca korzysta – na zasadach określonych umową – z biurka lub pomieszczenia czy np. tylko z możliwości odbierania z danego miejsca przychodzącej na ten adres korespondencji.

W nowelizacji przewidziano, że minister właściwy do spraw gospodarki (minister rozwoju) doręcza pisma przedsiębiorcy wpisanemu do CEIDG wyłącznie na adres do doręczeń wskazany we wpisie. Jeżeli przedsiębiorca nie dokona zmiany wpisu do CEIDG w razie zmiany adresu do doręczeń, doręczenie pod dotychczasowym adresem ma skutek prawny.

Powyższe rozwiązanie jest odmienne od przyjętej w procedurze administracyjnej zasady, zgodnie z którą – w przypadku niepouczenia strony o obowiązku zawiadamiania organu o każdej zmianie swojego adresu – organ powinien ustalić aktualny adres strony, a uznanie skuteczności doręczenia pod dotychczasowym adresem nie jest dopuszczalne (por. 41 kodeksu postępowania administracyjnego oraz np. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z 10 lipca 2014 r., sygn. II SA/RZ 563/14).

Zgodnie z nowelizacją w razie powzięcia przez ministra rozwoju informacji o nieposiadaniu przez przedsiębiorcę tytułu prawnego do nieruchomości wskazanej we wpisie do CEIDG organ ten wzywa przedsiębiorcę do:

- przedstawienia tego tytułu prawnego lub

- dokonania odpowiedniej zmiany wpisu w tym zakresie

– w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania.

Wezwanie, o którym mowa powyżej, obejmujące swoją treścią żądanie dokonania zmiany wpisu do CEIDG w zakresie adresu do doręczeń, doręcza się na adres zamieszkania przedsiębiorcy i adresy, pod którymi jest wykonywana działalność gospodarcza, jeżeli są inne niż adres do doręczeń. Jest to jedyny wyjątek od zasady doręczania przez ministra rozwoju pism przedsiębiorcy wyłącznie na jego adres do doręczeń.

W sytuacji, gdy mimo wezwania przedsiębiorca nie przedstawi tytułu prawnego do nieruchomości lub nie dokona zmiany wpisu w zakresie swojego adresu, minister wykreśla, w drodze decyzji administracyjnej, przedsiębiorcę z CEIDG.

Na wniosek osoby, której dane adresowe zostały dopisane do CEIDG bez tytułu prawnego do nieruchomości, której adres dotyczy, po dokonaniu wskazanego wyżej wykreślenia danych tych nie publikuje się w CEIDG. Jak wyjaśniono w uzasadnieniu nowelizacji, pomimo wykreślenia nieuczciwego przedsiębiorcy z CEIDG dane dotyczące adresu nie są całkowicie usuwane (choćby ze względu na cele dowodowe w postępowaniach sądowych). Nowa regulacja umożliwia natomiast niepublikowanie takich danych adresowych.

podstawa prawna: art. 1 pkt 2, 5 i 14 ustawy z 25 września 2015 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2015 r., poz. 1893)

podstawa prawna: art. 41 ustawy z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 23).

Wprowadzone z dniem 19 maja modyfikacje wynikają z ustawy z 25 września 2015 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw (dalej: nowelizacja). Przewidziano w niej, że wpisowi do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) podlega m.in.:

- adres zamieszkania przedsiębiorcy,

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe