Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Firma

100 zmian dla firm: Prosta spółka akcyjna wraca do gry

123RF
Minister przedsiębiorczoœci ma zaprezentować nowy projekt uproszczonego podmiotu w biznesie, zwłaszcza nowych technologii.

Formalnie ma być to nowela kodeksu spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw.

Ten pomysł był już zgłaszany w przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju pakiecie „100 zmian dla firm – Pakiet ułatwień dla przedsiębiorców", jeszcze za ówczesnego wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

Pomysł polega na stworzeniu ram prawnych nowego typu spółki kapitałowej, tzw. prostej spółki akcyjnej, i, jak się dowiadujemy, ma to być nowy projekt, którego szczegóły nowe ministerstwo zaprezentuje w czwartek.

W nowej spółce ma być obniżony minimalny kapitał zakładowy, ma być możliwe wniesienie do niej know-how, pracy i usług bez skomplikowanych i kosztownych wycen na etapie rozpoczynania działalnoœci, a założyciele spółki majš mieć znacznš swobodę w kształtowaniu struktury organów zarzšdzania i nadzoru, co jest rozpowszechnione np. w krajach anglosaskich.

Projekt nawišzuje do prostej rejestracji elektronicznej za pomocš formularza spółki S-24, która okazała się udanym przedsięwzięciem i jest bardzo popularna.

Nowe rozwišzania majš służyć zwłaszcza powstawaniu i rozwojowi startupów, czyli przedsięwzięć realizowanych najczęœciej w branży nowych technologii, w warunkach dużej niepewnoœci na tym rynku. Chodzi o uproszczenie rozpoczęcia biznesu, pozyskiwania kapitału, a w razie niepowodzenia, co naturalne zwłaszcza w nowym biznesie, likwidacji spółki.

Dodajmy, że projekt w pierwotnej wersji był doœć szeroko krytykowany. Prof. Michał Romanowski z UW, specjalista od prawa spółek i przedsiębiorczoœci, wskazywał na naszych łamach, że wszystkie te projektowane udogodnienia można proœciej i bez tworzenia nowych bytów prawnych zaaplikować do od dawna funkcjonujšcej spółki z o.o.

etap legislacyjny: uzgodnienia międzyresortowe

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL