Prosta Spółka Akcyjna jako nowa spółka kapitałowa

aktualizacja: 10.03.2017, 06:30
Foto: 123rf

Ministerstwo Rozwoju popierając założenie, że rozwój innowacyjności polskich przedsiębiorców to krok w kierunku budowania bardziej konkurencyjnej gospodarki, wychodzi naprzeciw postulatom innowacyjnych przedsiębiorców i planuje utworzenie przyjaznego ekosystemu dla startupów.

Planowane jest wprowadzenie do polskiego porządku prawnego nowego typu spółki kapitałowej – Prostej Spółki Akcyjnej (PSA), wzorowanej na rozwiązaniach przyjętych w Słowacji i Francji i dedykowanej (choć nie wyłącznie) startupom, czyli małym firmom w początkowej fazie rozwoju innowacyjnego pomysłu, które mają zdecydowanie inną specyfikę funkcjonowania niż nieinnowacyjny przedsiębiorca rozpoczynający działalność w oparciu o sprawdzony już pomysł. Przewidziane w naszym prawie obecne formy prowadzenia działalności nie są dopasowane do tej specyfiki.

Pomysłodawcy (założyciele startupu) dysponują najczęściej jedynie pomysłem i aby go rozwinąć a następnie skomercjalizować potrzebują środków finansowych, doświadczenia, wiedzy i kontaktów, które może im zapewnić tzw. anioł biznesu czy crowdfounding a w późniejszej fazie rozwoju, fundusz venture capital, a odpowiedzią na te potrzeby ma być proponowana koncepcja Prostej Spółki Akcyjnej.

Artykuł dostępny w ramach oferty cyfrowej "Rzeczpospolitej"

Chcesz czytać więcej?
Zamów subskrypcję roczną i czytaj bez ograniczeń!

  • Wydanie elektroniczne "Rzeczpospolitej"
  • Aplikacja na smartfon i tablet
  • Dostęp do: Wydarzeń, Ekonomii, Plusa Minusa w serwisie www.rp.pl

Zamów
teraz
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE