Kontrola skarbowa w firmie: fiskus przyjdzie bez zapowiedzi

Kontrolerzy fiskusa nie będą musieli uprzedzać o swojej wizycie. Przepisy przygotowane przeciw oszustom mogą rykoszetem uderzyć w uczciwych przedsiębiorców.

Publikacja: 01.03.2017 07:26

Kontrola skarbowa w firmie: fiskus przyjdzie bez zapowiedzi

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Fiskus wzmacnia swoją pozycję wobec firm. Dotychczas miały one tydzień na przygotowanie się na wizytę urzędników, zebranie, przejrzenie i uzupełnienie dokumentów.

Od 1 marca kontrola celno-skarbowa będzie ich mogła zaskoczyć w dowolnym momencie, a przeprowadzający ją kontrolerzy będą dysponowali sporymi uprawnieniami.

Ustawa o Krajowej Administracji Skarbowej, wbrew pierwotnym planom ujednolicenia służb skarbowych, wprowadza podział na urzędy skarbowe i urzędy celno-skarbowe. Te drugie, opisywane często jako policja skarbowa, skupią się m.in. na kontroli celno-skarbowej. Będzie ona mogła być przeprowadzona bez zapowiedzi. Do wkroczenia do akcji skarbówki wystarczy podejrzenie, że nie są przestrzegane przepisy, a okoliczności faktyczne uzasadniają niezwłoczne działanie.

Dodatkowo każdy naczelnik urzędu celno-skarbowego obejmie swoją właściwością obszar całego kraju, a to oznacza, że będzie mógł sprawdzać rozliczenia dowolnej firmy w Polsce. Kontrolerzy będą też mogli żądać przedstawienia dokumentów spoza zakresu kontroli, np. dotyczących innego okresu rozliczeniowego, przesłuchiwać wszystkie osoby z firmy i przeszukiwać lokale, w tym mieszkania.

Tygodniowy termin dawał szanse na bezproblemowe przejście kontroli firmom, które rozliczają się prawidłowo, ale mają bałagan w dokumentach. Z drugiej strony – i to jest uzasadnieniem zmian– dawał też przestępcom czas na zatarcie śladów.

Według zapowiedzi fiskusa kontrole celno-skarbowe mają być wymierzone przeciw poważnym oszustom, wyłudzającym z budżetu ogromne kwoty, głównie uczestnikom karuzeli VAT-owskich.

Eksperci przestrzegają jednak, że dopiero praktyka pokaże, jak nowe regulacje będą wykorzystywane na co dzień. Przywołują przykład klauzuli o unikaniu opodatkowania. Była ona opisywana przez resort finansów jako wymierzona w wielkie korporacje transferujące zyski za granicę, a po uchwaleniu skarbówka sugerowała, że ma też zastosowanie do darowizny w gronie najbliższej rodziny.

Już po zakończeniu kontroli celno-skarbowej podatnik będzie mógł skorygować wcześniejsze rozliczenia w kierunku wskazanym przez kontrolerów. Jeśli tego nie zrobi, skarbówka wyda decyzję podatkową, którą – co jest kolejną nowością – będzie można zaskarżyć do tego samego naczelnika urzędu celno-skarbowego.

To ogromna zmiana, jeśli się weźmie pod uwagę wcześniejszą możliwość odwołania się od decyzji pierwszej instancji do dyrektora izby skarbowej, który musiał zbadać całą sprawę od początku do końca i często zmieniał rozstrzygnięcie. Część ekspertów zauważa też, że skróci to drogę do sądu.

Pojawiają się jednak opinie, że formalne poluzowanie obowiązków skarbówki wobec kontrolowanych przez nią podatników jest zmianą mniej istotną, niż mogło by się wydawać. Liczne wyjątki od likwidowanych zasad, praktyka fiskusa i sankcjonujące ją orzecznictwo sądowe sprawiły, że już wcześniej ochrona podatników była iluzoryczna.

podstawa prawna: ustawa o Krajowej Administracji Skarbowej z 16 listopada 2016 r. DzU z 2 grudnia 2016 r., poz. 1947

Fiskus wzmacnia swoją pozycję wobec firm. Dotychczas miały one tydzień na przygotowanie się na wizytę urzędników, zebranie, przejrzenie i uzupełnienie dokumentów.

Od 1 marca kontrola celno-skarbowa będzie ich mogła zaskoczyć w dowolnym momencie, a przeprowadzający ją kontrolerzy będą dysponowali sporymi uprawnieniami.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona