Po zapoznaniu się z ofertami na usługi opiekuńcze miejski ośrodek pomocy społecznej zdecydował o unieważnieniu przetargu.

Powołał się na art. 93 ust. 1 pkt 4 prawa zamówień publicznych, zgodnie z którym zamawiający unieważnia postępowanie, „gdy cena najkorzystniejszej oferty lub oferta z najniższą ceną przewyższa kwotę, którą zamawiający zamierza przeznaczyć, chyba że może zwiększyć tę kwotę do ceny najkorzystniejszej oferty". Wykonawca odwołał się od tej decyzji, twierdząc, że nie ma podstaw do uznania, że jest za mało środków, oraz że przed unieważnieniem zamawiający powinien wybrać najlepszą ofertę.

Izba nie zgodziła się z tymi zarzutami. Podkreśliła, że art. 93 ust. 1 pkt 4 pzp w obecnym brzmieniu zwalnia zamawiających z wyboru najkorzystniejszej oferty, gdy zawarcie umowy o zamówienie publiczne jest niemożliwe z braku środków na jej sfinansowanie. Podkreśliła też, że unieważniając postępowanie na podstawie art. 93 ust. 1 pkt 4, zamawiający nie musi wykazywać, że zwiększenie kwoty na zamówienie do ceny najkorzystniejszej oferty jest niemożliwe. Tego domagał się odwołujący.

„W okolicznościach sprawy zamawiający podjął starania dla zwiększenia środków finansowych, jednak nie uzyskał zgody, co wyczerpuje przesłankę zawartą w art. 93 ust. 1 pkt 4 Pzp" – podkreśliła Izba w uzasadnieniu orzeczenia.

Sygnatura akt: KIO 2347/15