Konkurs jest przeprowadzany w ramach działania 1.2.1 „Wsparcie osób młodych pozostających bez pracy na regionalnym rynku pracy", które jest częścią programu „Wiedza, edukacja, rozwój". Wnioski o dofinansowanie, które mogą składać m.in.: ochotnicze hufce pracy, agencje zatrudnienia, instytucje szkoleniowe oraz dialogu społecznego (związki zawodowe lub organizacje związków zawodowych, organizacje pracodawców, organizacje bezrobotnych, organizacje pozarządowe działające statutowo w zakresie promocji zatrudnienia, problematyki rynku pracy, łagodzenia skutków bezrobocia oraz aktywizacji zawodowej), będzie wolno składać w okresie od 28 lutego do 16 marca.

Cel wszystkich realizowanych projektów musi być jasno i precyzyjnie określony. A chodzi o działania przyczyniające się do zwiększenia możliwości zatrudniania osób młodych (do 29 roku życia), w tym w szczególności tych, które pozostają bez pracy, a także nie uczą się i nie studiują (tzw. młodzież NEET). Prosty do wyznaczenia cel nie oznacza oczywiście prostoty jego osiągnięcia. Problemy, dla których osoby w młodym wieku nie są wstanie lub nie chcą się odnaleźć na rynku pracy mogą być bardzo zróżnicowane. W związku z tym i dotarcie do nich oraz zaproponowane metody wprowadzenia ich na ten rynek muszą być ostrożnie dobierane, uwzględniając indywidualne potrzeby i możliwości.

Działanie 1.2.1 daje sposobność realizacji takich właśnie projektów. Aktywizacja zawodowa może bowiem przybierać różne formy. Od obowiązkowej diagnozy potrzeb, predyspozycji, zdolności i braków u konkretnej osoby, przez poradnictwo zawodowe, organizację praktyk, staży, subsydiowanie zatrudnienia, także z uwzględnieniem dofinansowania wydatków na utworzenie lub doposażenia stanowiska pracy oraz szkolenia i kursy służące podniesieniu kwalifikacji osób przyjętych do projektu, po wsparcie mobilności geograficznej dla osób młodych, u których zidentyfikowano problem z zatrudnieniem w miejscu zamieszkania (m.in. poprzez pokrycie kosztów dojazdu do pracy lub wstępnego zagospodarowania w nowym miejscu zamieszkania, zapewnienie środków na zasiedlenie).

Pojedynczy projekt może zostać dofinansowany kwotą miliona złotych, a intensywność wsparcia wynosi maksymalnie 95 proc. Ogółem na sfinansowanie przedsięwzięć spełniających kryteria wyboru zarezerwowano 15 mln zł.

Szczegółowe informacje o konkursie, w tym jego regulamin, wytyczne, wzory dokumentów, kryteria wyboru projektów znajdują się na stronie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku.