Przekształcenie spółki cywilnej w kapitałową a podatki

Wspólnicy spółki cywilnej, gdy chcą ją przekształcić w kapitałową, mogą pytać o jej przyszłą sytuację podatkową.

Publikacja: 24.01.2017 06:51

Przekształcenie spółki cywilnej w kapitałową a podatki

Foto: Adobe Stock

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną fiskusa, który nie chciał wydać interpretacji podatkowej dotyczącej sytuacji spółki po przekształceniu.

Zmiana formy

Z wniosku o interpretację wynikało, że podatnik ze wspólnikiem w ramach spółki cywilnej od 2000 r. prowadzi działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej.

Na podstawie zezwolenia strefowego korzystają z preferencji podatkowych. Przedsiębiorca wskazał, że obecnie rozważają przekształcenie spółki cywilnej w z o.o. na podstawie art. 551 § 1 k.s.h. Działalność na terenie strefy będzie kontynuowana przez przekształconą. Podatnik zapytał, czy firma po przekształceniu będzie mogła korzystać z preferencji udzielonych w pierwotnym zezwoleniu. Sam tłumaczył, że ani przepisy, ani decyzje o zezwoleniu na działalność w strefie nie zawierają ograniczeń co do przejścia zezwolenia strefowego w przypadku przekształcenia spółki cywilnej w z o.o.

Przedsiębiorca odpowiedzi się nie doczekał. Fiskus w ogóle odmówił bowiem wszczęcia postępowania. Przypomniał, że interpretacje wydaje się na wniosek zainteresowanego w jego indywidualnej sprawie. Wniosek może złożyć tylko osoba, która jest uprawniona do skorzystania z ochrony, jaką daje interpretacja. Jak tłumaczyli urzędnicy, składający wniosek nie może być zainteresowanym „w cudzej" sprawie. Doszli do przekonania, że wspólnik spółki cywilnej nie jest zainteresowanym. Status taki będzie miała dopiero spółka z o.o.

Firma jak nowa

Podatnik nie dawał za wygraną i miał rację. Najpierw jego prawo do występowania o interpretację potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. Korzystną dla podatnika wykładnię zaakceptował NSA. Przypomniał, że z wnioskiem o interpretację mogą wystąpić również osoby planujące utworzenie spółki w sprawach związanych z jej przyszłą sytuacją. Co prawda, jak zauważył sędzia NSA Stanisław Bogucki, ustawodawca nie określił, co rozumie pod pojęciem utworzenie (powstanie) spółki. Pojawia się więc wątpliwość, czy obejmuje ono także przekształcenie. NSA zwrócił jednak uwagę, że zgodnie z art. 551 § 2 i 3 k.s.h. spółka cywilna może być przekształcona w handlową inną niż jawna. Do przekształcenia stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące powstania spółki przekształconej.

Dlatego w ocenie NSA prawo do wystąpienia o interpretację mają wspólnicy spółki cywilnej przekształcanej w z o.o., gdy pytają o jej przyszłość. Sąd zauważył jedynie, że aby skorzystać z ochrony, wspólnicy powinni zadbać o swoje interesy i wystąpić każdy z własnym wnioskiem.

Wyrok jest prawomocny.

sygnatura akt: II FSK 283/15

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: a.tarka@rp.pl

Opinia

Michał Wojtas, doradca podatkowy, wspólnik w kancelarii EOL

Teza fiskusa, że wspólnicy spółki cywilnej planujący przekształcenie jej w z o.o. nie mają uprawnień do złożenia wniosku o interpretację w imieniu przyszłej spółki, jest oczywiście błędna. Ustawodawca po to posłużył się zwrotem „zainteresowany", aby objąć szerszą grupę podmiotów niż tylko podatnicy (płatnicy czy inkasenci). Aby skorzystać z ochrony z interpretacji, trzeba ją otrzymać przed wykonaniem czynności. Zazwyczaj służy do podjęcia ostatecznej decyzji biznesowej. Trudno nie dostrzec, że spółka z o.o. powstanie dopiero z dniem zarejestrowania przekształcenia. Nie ma więc możliwości wcześniejszego wystąpienia w swojej sprawie. Pogląd NSA, że wspólnicy spółki cywilnej są zainteresowani skutkami podatkowymi w CIT po przekształceniu jej w z o.o., jest słuszny.

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną fiskusa, który nie chciał wydać interpretacji podatkowej dotyczącej sytuacji spółki po przekształceniu.

Zmiana formy

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego