Reaktywacja przedwojennej spółki Giesche SA zablokowana

Reaktywacja przedwojennej spółki Giesche SA została ostatecznie zablokowana.

Aktualizacja: 23.01.2017 10:07 Publikacja: 23.01.2017 06:49

Reaktywacja przedwojennej spółki Giesche SA zablokowana

Foto: Fotorzepa, Piotr Kowalczyk

19 stycznia Sąd Najwyższy odrzucił skargę kasacyjną Giesche SA w Gdańsku jako wniesioną przez nieuprawniony podmiot.

Spółka, reaktywowana w 2005 r. na podstawie kolekcjonerskich akcji na okaziciela, które pojawiły się na targu staroci, domagała się 341 mln zł odszkodowania za majątek tego przedwojennego koncernu.

Po II wojnie światowej jego mienie zostało w całości znacjonalizowane, za co Skarb Państwa wypłacił odszkodowanie. Akcje spółki wróciły do Polski ze Stanów Zjednoczonych, ale wyciekły z Ministerstwa Finansów. Powołując się na skupione walory, rzekomi akcjonariusze podawali się za prawnych sukcesorów spółki Giesche SA, która nie została wykreślona z przedwojennego rejestru handlowego.

W 2005 r. Sąd Rejonowy Katowice-Wschód uwzględnił ich wniosek o zwołanie nadzwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy Giesche SA. Wybrano wówczas jej zarząd, co posłużyło do wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego.

Prokuratura Okręgowa w Katowicach wystąpiła o wznowienie postępowania, zakończonego prawomocnym postanowieniem Sądu Rejonowego Katowice-Wschód z 2005 r. o wpisie reaktywowanej spółki Giesche do KRS. I jednocześnie o wykreślenie jej z tego rejestru.

W 2015 r. sąd rejonowy uwzględnił oba wnioski, a Sąd Okręgowy w Katowicach oddalił apelację spółki. W styczniu 2016 r. jej przedstawiciele wnieśli skargę kasacyjną od tego postanowienia do Sądu Najwyższego, która teraz została odrzucona.

SN podzielił stanowisko Prokuratury Okręgowej w Katowicach, że skarga kasacyjna została wniesiona przez nieuprawniony podmiot. Spółka została bowiem z mocy prawa wykreślona z przedwojennego rejestru i do 31 grudnia 2015 r. nie została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego.

W tej, bodaj najgłośniejszej w Polsce, próbie wyłudzenia majątku zapadły też (nieprawomocne) wyroki karne Sądu Okręgowego w Warszawie. Akt oskarżenia wnosiła Prokuratura Okręgowa w Tarnobrzegu. W czerwcu 2016 r. sąd skazał pięciu pseudoakcjonariuszy oszukańczej spółki na kary pozbawienia wolności i wysokie grzywny.

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego