Dotacje w 2017 roku, czyli czas na inwestycje w firmach

Na lata 2014–2020 przewidziano dotacje dla kluczowych inwestycji, czyli powiększania i budowy nowych zakładów produkcyjnych, wprowadzania w nich nowoczesnych maszyn, urządzeń, wreszcie wdrażania procesów wytwórczych, technologii i automatyzacji.

Publikacja: 18.01.2017 05:10

Dotacje w 2017 roku, czyli czas na inwestycje w firmach

Foto: 123RF

Środki unijne trafiają do przedsiębiorców w postaci bezzwrotnych dotacji lub poprzez instrumenty zwrotne (pożyczki, poręczenia, gwarancje). W szczególności te pierwsze mają finansować najbardziej zaawansowane projekty, związane z dynamicznym rozwojem firm, wprowadzaniem zaawansowanych technologii, procesów i w ogóle szeroko rozumianych innowacji. Bardzo dużo uwagi przykłada się do projektów związanych z prowadzeniem i wykorzystywaniem wyników prac badawczych oraz rozwojowych (eksperymentalne prace rozwojowe).

Jednak nie oznacza to, że w okresie 2014–2020 nie przewidziano dotacji dla bardziej „klasycznych" inwestycji, które mogą kojarzyć się z pracami budowlanymi, czyli powiększaniem i budową nowych zakładów produkcyjnych, wprowadzaniem w nich nowych maszyn, urządzeń, wreszcie wdrażaniem nowych procesów i technologii. I przedsiębiorcy mogą sięgać po dofinansowanie na realizację takich inwestycji, szukając wsparcia w programach regionalnych.

Podobieństwa i różnice

Pamiętając o różnorodności programów regionalnych, można stwierdzić, że pomoc na podnoszenie konkurencyjności mikro, małych i średnich firm poprzez inwestycje została przewidziana we wszystkich województwach. Jeżeli szukać podobieństw, to jej celem jest doprowadzić do wzmocnienia pozycji przedsiębiorstw poprzez wdrażanie innowacji produktowych, procesowych, marketingowych oraz organizacyjnych i związanych z:

- rozbudową przedsiębiorstwa, prowadzącą do wprowadzenia na rynek nowych produktów,

- dokonaniem zasadniczych zmian procesu produkcyjnego, skutkującego wprowadzeniem na rynek nowych lub ulepszonych produktów (towarów, usług, procesów),

- inwestycjami w nowoczesne maszyny i sprzęt produkcyjny, a także w wartości niematerialne i prawne,

- wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań informatycznych i teleinformatycznych (technologie ICT),

- wdrażaniem własnych lub nabytych wyników badań i prac rozwojowych.

Z kolei w zależności od regionu na preferencje mogą liczyć projekty:

- wpisujące się w regionalne specjalizacje,

- zgodne z regionalnymi i/lub inteligentnymi specjalizacjami,

- przyczyniające się do tworzenia nowych (trwałych) miejsc pracy,

- wyróżniające się poziomem innowacyjności (zwykle w odniesieniu do końcowego rezultatu projektu, czyli produktu – innowacja na poziomie firmy, regionu, kraju),

- przyczyniające się do rozwoju eksportu (podnoszenia konkurencyjności w wymiarze międzynarodowym),

- dające dodatkowe efekty (np. proekologiczne, wynikające z zastosowania narzędzi informatycznych, wymuszające współpracę różnych podmiotów),

- realizowane na wybranych obszarach (np. cechujących się zwiększonym poziomem bezrobocia, niskim poziomem przedsiębiorczości).

W niektórych działaniach, skierowanych do przedsiębiorców, a wspierających generalnie wzrost ich konkurencyjności, uwzględnia się także efekty prośrodowiskowe. Oznacza to, że uwzględnienie i wprowadzenie ekoinnowacji może zwiększać szanse na uzyskanie dofinansowania. Ekoinnowacje mogą być rozumiane, jako:

- rozwiązania służące zintegrowanemu podejściu do kwestii efektywnego wykorzystania zasobów, w tym energii i surowców,

- inwestycje ograniczające materiało-, wodo- i energochłonność oraz związane z odzyskiem surowców wtórnych,

- przedsięwzięcia związane z „zieloną gospodarką", „zielonymi" produktami,

- innowacje w takich branżach jak recykling odpadów, oczyszczanie zużytej wody i ścieków, filtracja i kontrola emisji,

- inwestycje mające na celu poprawę jakości powietrza w sektorze MSP poprzez ograniczenie emisji zanieczyszczeń pyłowych i gazowych ze źródeł punktowych oraz wsparcie działalności monitoringowej i pomiarowej,

- działania w zakresie dostosowania istniejących instalacji produkcyjnych do standardów najlepszych dostępnych technik (best available technology – BAT), wsparcie inwestycji dostosowujących do wymogów ochrony środowiska,

- działania związane z wdrażaniem systemów zarządzania środowiskowego oraz uzyskaniem certyfikowanych ekoznaków, proekologicznym zarządzaniem i proekologicznym marketingiem,

- rozwiązania informatyczne sprzyjające oszczędności energii i wspierające wdrożenie zielonej rachunkowości w przedsiębiorstwie.

Numery działań

Z uwagi na liczbę działań wyłącznie przykładowo można podpowiedzieć, aby przedsiębiorcy z województwa zachodniopomorskiego próbowali sięgać po środki z działań: 1.5 „Inwestycje przedsiębiorstw wspierające rozwój regionalnych specjalizacji oraz inteligentnych specjalizacji" oraz 1.6 „Tworzenie nowych miejsc pracy na obszarze Specjalnej Stefy Włączenia". Pierwsze skierowane jest do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, które chcą rozwijać swoją działalność w obszarach regionalnych specjalizacji lub inteligentnych specjalizacji. Przewiduje ono wsparcie inwestycji polegających na wdrażaniu innowacji produktowych, procesowych i nietechnologicznych przez przedsiębiorstwa prowadzące inwestycje we wskazanych specjalizacjach. Pomoc zostanie ukierunkowana na wdrażanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych poprzez inwestycje w maszyny, urządzenia, sprzęt produkcyjny i wartości niematerialne i prawne, prowadzące do:

- wykreowania nowego lub zasadniczo ulepszonego produktu (towaru, usługi),

- zwiększenia efektywności produkcji przedsiębiorstwa,

- zasadniczej zmiany procesu produkcyjnego.

Zgodnie ze szczegółowym opisem tego działania, planuje się organizację odrębnych konkursów przypisanych poszczególnym specjalizacjom, jak również wybranym obszarom specjalizacji, a także tzw. konkursów celowanych, tj. ukierunkowanych na określoną specjalizację i jednocześnie ukierunkowanych terytorialnie.

Z kolei celem drugiego jest wspieranie inwestycji, mających pomóc w stworzeniu znaczącej liczby trwałych miejsc pracy oraz podniesieniu konkurencyjności przedsiębiorstw działających na wskazanym obszarze. Przedsiębiorcy muszą się tutaj liczyć z obowiązkiem utworzenia minimum dziesięciu nowych etatów. W zamian łagodnie traktowane jest kryterium innowacyjności projektu. Wystarczy bowiem wykazać, że dzięki inwestycji wprowadzona zostanie innowacja produktowa lub procesowa na poziomie firmy (nie musi to być więc bardzo zaawansowana innowacja, np. na poziomie branży, regionu lub kraju).

Przedmiotem przedsięwzięć mogą być inwestycje w grunty, budynki, budowle, nowoczesne maszyny i urządzenia, linie produkcyjne, wartości niematerialne i prawne czy wdrażanie nowych rozwiązań technologicznych, prowadzących do budowy/rozbudowy przedsiębiorstwa, wykreowania nowego lub zasadniczo ulepszonego produktu bądź usługi, zwiększenia efektywności produkcji przedsiębiorstwa, zasadniczej zmiany procesu produkcyjnego.

Śląsk i Podkarpacie

W województwie śląskim firmy mogą szukać środków na rozwój konkurencyjności i innowacyjności w działaniu 3.2 „Innowacje w MSP". Jak wynika z jego opisu, wsparcie uzyskają projekty, koncentrujące się na pozyskaniu i implementacji innowacji produktowych i procesowych. Dodatkowo istnieje możliwość wprowadzenia innowacji nietechnologicznych (marketingowych, organizacyjnych) oraz prowadzenia akcji promocyjnych na arenie krajowej i międzynarodowej, tak aby zaprezentować nowe rozwiązania, wprowadzone w przedsiębiorstwie.

Na pomoc mogą liczyć tylko takie projektu, które przewidywać będą wprowadzenie na rynek produktu albo usługi lub procesu innowacyjnych co najmniej w skali regionu. Innowacja wdrażana w wyniku realizacji projektu może być stosowana w województwie śląskim nie dłużej niż 3 lata.

Zgodnie z zasadami regionalnej pomocy inwestycyjnej, wsparcie z działania 3.2 obejmuje rozwój (rozbudowę) przedsiębiorstwa, w szczególności inwestycje w nowoczesne maszyny i urządzenia oraz sprzęt produkcyjny, realizowany w celu wprowadzenia na rynek nowych lub ulepszonych produktów lub usług. Zakłada się, że inwestycje w rozwój przedsiębiorstw, zwiększając skalę ich działalności, będą powodować wzrost zasięgu oferty firm (nowe rynki zbytu). Na preferencje w zakresie wdrażania innowacji mogą liczyć projekty zgodne z „Regionalną Strategią Innowacji Województwa Śląskiego na lata 2013-2020".

Z kolei firmy z regionu podkarpackiego powinny zapoznać się z działaniem 1.4 „Rozwój MSP". Na dofinansowanie mają szansę inwestycje niezbędne do wprowadzenia na rynek nowych lub ulepszonych produktów albo usług. Jak wynika z opisu tej części programu regionalnego, wsparcia nie otrzymają przedsiębiorstwa realizujące przedsięwzięcia prowadzące wyłącznie do zwiększenia mocy produkcyjnych. Wsparcie obejmowało będzie rozwój (rozbudowę) MSP, w szczególności poprzez inwestycje w nowoczesne maszyny i urządzenia oraz sprzęt produkcyjny, w celu wprowadzenia na rynek nowych lub ulepszonych produktów albo usług.

Preferencje zostaną przyznane firmom wprowadzającym rozwiązania, będące wynikiem prowadzonych przez nie prac B+R, w tym współfinansowanych z programu (działanie 1.2 „Badania przemysłowe, prace rozwojowe oraz ich wdrożenia").

Także celem mazowieckiego działania 3.3 „Innowacje w MSP" jest zwiększenie zastosowania nowoczesnych rozwiązań w przedsiębiorstwach tego sektora. Interwencje będą skierowane na wzmocnienie potencjału mikro, małych i średnich firm na Mazowszu. Przede wszystkim w zakresie wprowadzania na rynek nowych produktów lub usług oraz wdrażania innowacji. Inwestycje w rozwój przedsiębiorstw mają przyczynić się do zwiększenia skali ich działalności oraz zasięgu oferty, spowodują także zwiększenie zatrudnienia i trwały rozwój firm.

W poszukiwaniu danych

Firmy z innych województw stosowne działania znajdą we właściwych dla nich programach operacyjnych (w uszczegółowieniach programów – inaczej szczegółowych opisach osi priorytetowych). Dokumenty można znaleźć na stronach poświęconych realizacji programów regionalnych (każde województwo ma swój portal). Informacji można także poszukiwać poprzez główną stronę poświęconą funduszom unijnym (www.funduszeeuropejskie.gov.pl). Tam także da się znaleźć harmonogramy ogłaszania konkursów i naborów wniosków dla poszczególnych programów i działań.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora: m.koltuniak@rp.pl

Nabory wniosków

Znając z wyprzedzeniem datę ogłoszenia konkursu i naboru wniosków, przedsiębiorca może lepiej przygotować się do sporządzenia aplikacji. Harmonogramy realizacji poszczególnych programów operacyjnych, w tym tych o charakterze regionalnym są publikowane. Przykładowo dla wspomnianego działania 3.3 programu mazowieckiego konkurs planowany jest na czerwiec, a firmy będą mogły pozyskać ponad 43 mln zł. Konkurs w zakresie działania 1.4 programu podkarpackiego ma zostać ogłoszony w IV kwartale i będzie poświęcony projektom z zakresu technologii informatyczno-komunikacyjnych. Przedsiębiorcy będą walczyć o 50 mln zł. W województwie śląskim w działaniu 3.2 „Innowacje w MSP" konkurs ma zostać ogłoszony w grudniu. Na dofinansowanie będą mogły liczyć projekty związane z wdrażaniem i komercjalizacją innowacji. Planowany budżet tego konkursu to 63 mln zł.

Środki unijne trafiają do przedsiębiorców w postaci bezzwrotnych dotacji lub poprzez instrumenty zwrotne (pożyczki, poręczenia, gwarancje). W szczególności te pierwsze mają finansować najbardziej zaawansowane projekty, związane z dynamicznym rozwojem firm, wprowadzaniem zaawansowanych technologii, procesów i w ogóle szeroko rozumianych innowacji. Bardzo dużo uwagi przykłada się do projektów związanych z prowadzeniem i wykorzystywaniem wyników prac badawczych oraz rozwojowych (eksperymentalne prace rozwojowe).

Jednak nie oznacza to, że w okresie 2014–2020 nie przewidziano dotacji dla bardziej „klasycznych" inwestycji, które mogą kojarzyć się z pracami budowlanymi, czyli powiększaniem i budową nowych zakładów produkcyjnych, wprowadzaniem w nich nowych maszyn, urządzeń, wreszcie wdrażaniem nowych procesów i technologii. I przedsiębiorcy mogą sięgać po dofinansowanie na realizację takich inwestycji, szukając wsparcia w programach regionalnych.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a