Zła wentylacja uniemożliwi otwarcie baru

Nieprawidłowe usytuowanie wentylacji lokalu gastronomicznego może naruszać przepisy techniczno - budowlane oraz ochrony przeciwpożarowej. W takiej sytuacji uzasadniona jest odmowa wpisu zakładu przez inspekcję sanitarną do odpowiedniego rejestru.

Publikacja: 14.01.2017 13:30

Zła wentylacja uniemożliwi otwarcie baru

Foto: 123RF

Spór w sprawie dotyczył odmowy zatwierdzenia i wpisu do rejestru zakładów produkujących i wprowadzających do obrotu żywność baru mlecznego prowadzonego przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Wszystko zaczęło się po tym, jak spółka złożyła do państwowego powiatowego inspektora sanitarnego wniosek o zatwierdzenie i wpis do rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli.Upoważnieni przedstawiciele inspekcji przeprowadzili kontrolę lokalu. W protokole potwierdzili, że adaptacja baru została przeprowadzona zgodnie z zatwierdzonym przez rzeczoznawcę projektem a także, że został on przygotowany do działalności związanej z przetwarzaniem żywności.

W czasie wizji lokalu stwierdzono jednak naruszenie przepisów w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Konkretnie chodziło o usytuowanie wyrzutni powietrza z lokalu. Okazało się, że wentylacja została usytuowana na zewnątrz budynku w ścianie przybudówki parterowej przyległej do budynku, w którym znajduje się lokal gastronomiczny.

Spółka złożyła oświadczenie o podjęciu działań zmierzających do rozbudowy instalacji wentylacyjnej o komin wyciągowy odprowadzający opary z kuchni ponad poziom dachu.

Inspektor sanitarny wydał postanowienie, w którym potwierdził, że bar został zrealizowany zgodnie z przedłożonym projektem technologicznym, ale wbrew przepisom o warunkach technicznych. Tym samym nie zostały spełnione warunki do zatwierdzenia i wpisu do rejestru.W odwołaniu spółka wniosła o zmianę decyzji m.in. poprzez przyznanie warunkowego zatwierdzenia i wpisu do rejestru zakładów produkujących i wprowadzających do obrotu żywność.

Tłumaczyła, że nie posiada wiedzy dotyczącej wymogów prawa budowlanego w zakresie instalacji wentylacji. Inwestor skorzystał z usług osoby posiadającej uprawnienia i zajmującej się profesjonalnie wykonywaniem projektów. Stosowny projekt został bez zastrzeżeń uzgodniony pod względem wymagań higienicznych i zdrowotnych przez rzeczoznawcę do spraw sanitarno-higienicznych. A to jej zdaniem oznacza, że zrealizowana inwestycja w postaci instalacji wentylacji jest zgodna ze wszystkimi przepisami prawa. Podkreśliła, że pomimo wątpliwości co do działań podjętych przez inspekcję natychmiast podjęła czynności zmierzające do wyeliminowania rzekomego naruszenia. Zleciła bowiem wykonanie nowego projektu instalacji z zamiarem wprowadzenia zmian w istniejącej instalacji nawiewno – wyciągowej.

Firma uważała, że organ mógł dokonać warunkowego zatwierdzenia zakładu.

Urzędnicy nie zmienili zdania. Organ odwoławczy zauważył, że zakłady które produkują lub wprowadzają żywność do obrotu mogą rozpocząć działalność po zatwierdzeniu lub warunkowym zatwierdzeniu. Następuje to na podstawie wniosku.

Urzędnicy podkreślili, że w praktycznym zastosowaniu przepisów prawa żywnościowego w sprawach zatwierdzania i rejestracji zakładów, wniosek powinien być składany przed rozpoczęciem działalności w zakładzie, ale już na etapie pełnej gotowości przedsiębiorcy do jej rozpoczęcia. Po otrzymaniu wniosku o zatwierdzenie, właściwy organ składa wizytę na miejscu i w przypadku potwierdzenia zgodności z odpowiednimi przepisami udziela zatwierdzenia lub warunkowego zatwierdzenia.

W ocenie organu odwoławczego, w spornej sprawie nie miał podstaw do warunkowego zatwierdzenia lokalu niespełniającego wymagań w zakresie infrastruktury wobec planowanej przebudowy instalacji wentylacyjnej.

Organ przypomniał, że dopuszcza się usytuowanie wyrzutni powietrza w ścianie budynku. Ale pod warunkiem że powietrze wywiewane nie zawiera uciążliwych zapachów oraz zanieczyszczeń szkodliwych dla zdrowia, a przeciwległa ściana sąsiedniego budynku z oknami znajduje się w odległości co najmniej 10 m lub bez okien w odległości co najmniej 8 m.

W przypadku spornego baru powietrze wywiewane z wentylacji zawiera zapachy o charakterze gastronomicznym, które mogą być uciążliwe dla otoczenia. A przeciwległa ściana sąsiedniego budynku z oknami znajduje się w odległości ok. 7,4 m. W ocenie urzędników rozwiązanie przyjęte przy realizacji wentylacji narusza prawo. W zakładzie muszą być przeprowadzone roboty budowlane, czyli musi być zamurowany otwór stanowiący wyrzutnię powietrza wentylacyjnego. Brak zapewnienia w zakładzie skutecznej wentylacji narusza wymagania prawa żywnościowego. Zakład, który nie spełnia wymogów prawa w zakresie infrastruktury, nie może być zatwierdzony, także warunkowo.

Organ odwoławczy wyjaśnił, że spółka po dokonaniu koniecznych zmian i przebudowie instalacji wentylacyjnej, czyli uzyskaniu stanu lokalu zgodnego z prawem, ponownie musi wystąpić z wnioskiem o zatwierdzenie zakładu i wpis do rejestru.Sprawa trafiła na wokandę, ale Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę właściciela baru. Po analizie przepisów zauważył m.in., że w pomieszczeniach żywnościowych muszą istnieć odpowiednie i wystarczające systemy naturalnej lub mechanicznej wentylacji.

Przepisy mają na celu przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa żywności w zakładach branży spożywczej i tym samym zagwarantowanie odpowiedniego poziomu ochrony konsumentów. W związku z tym kontrola ich przestrzegania spoczywa na wyspecjalizowanych organach inspekcji sanitarnej.

W przypadku skarżącej inspektorzy przeprowadzili wymaganą prawem wizytację, w trakcie której stwierdzono nieprawidłowe usytuowanie wentylacji.W tej sytuacji prawidłowo uznano, że lokal gastronomiczny nie spełnia wymogów, a nieprawidłowości nie zostały przez skarżącą usunięte do momentu wydania decyzji przez organ drugiej instancji.

WSA potwierdził, że usytuowanie wentylacji z lokalu gastronomicznego narusza przepisy techniczno - budowlane oraz ochrony przeciwpożarowej. A treść odwołania potwierdza, że skarżąca miała świadomość co do nieprawidłowości. Zawarte w aktach sprawy dowody w ocenie sądu nie mogły prowadzić do wydania innego rozstrzygnięcia niż odmowy zatwierdzenia i wpisu do rejestru zakładów produkujących oraz wprowadzających do obrotu żywność.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 17 listopada 2016 r., III SA/Gd 666/16.

Spór w sprawie dotyczył odmowy zatwierdzenia i wpisu do rejestru zakładów produkujących i wprowadzających do obrotu żywność baru mlecznego prowadzonego przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Wszystko zaczęło się po tym, jak spółka złożyła do państwowego powiatowego inspektora sanitarnego wniosek o zatwierdzenie i wpis do rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli.Upoważnieni przedstawiciele inspekcji przeprowadzili kontrolę lokalu. W protokole potwierdzili, że adaptacja baru została przeprowadzona zgodnie z zatwierdzonym przez rzeczoznawcę projektem a także, że został on przygotowany do działalności związanej z przetwarzaniem żywności.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Praca, Emerytury i renty
Płaca minimalna jeszcze wyższa. Minister pracy zapowiada rewolucję
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Sądy i trybunały
Trybunał Konstytucyjny na drodze do naprawy. Pakiet Bodnara oceniają prawnicy
Mundurowi
Kwalifikacja wojskowa 2024. Kobiety i 60-latkowie staną przed komisjami