Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Finansowanie

Impactor: Alternatywa dla rynku finansowego

Rynek nieruchomoœci reaguje na zmiany pokoleniowe i technologiczne – podkreœlali uczestnicy dyskusji.
Fotorzepa/Lucyna Lewandowska
Jakie sš globalne wyzwania z perspektywy branży nieruchomoœci – na to pytanie starali się odpowiedzieć uczestnicy jednej z dyskusji podczas Real Estate Impactor.

Rolę rynku nieruchomoœci jako stabilizatora podkreœlał Sebastian Osuch, Business Service Senior Manager w Grupie Nowy Styl.

– Wszystkie oczy skierowane sš na tę branżę. My jako naród, który szybko się uczy, jesteœmy liderami, możemy pochwalić się fajnymi inwestycjami, które na razie wszystkim się opłacajš. Nieruchomoœci to alternatywa dla mniej bezpiecznego rynku, jakim sš finanse, a którym wszyscy się zachłysnęli. Tutaj jest bardziej bezpiecznie – wskazywał na stabilnoœć branży podczas panelu „Globalna odpowiedzialnoœć a codzienna rzeczywistoœć – w jakim stopniu wyzwania dzisiejszego œwiata wpływajš na otoczenie biznesowe".

Podobnego zdania był Błażej Kucharski, dyrektor regionalny Colliers International, który chwalił polskie osišgnięcia.

– Polska to numer jeden w Europie Centralnej. Jesteœmy dostrzeżeni przez globalnych deweloperów, którzy tutaj inwestujš i sprzedajš do funduszy. Przez lata Polska wytworzyła szereg doskonałych produktów inwestycyjnych, które sš wykonane rękami i dzięki wiedzy lokalnych deweloperów – mówił Błażej Kucharski.

O trudnoœciach, z jakimi boryka się branża nieruchomoœci na całym œwiecie, i różnicach w poszczególnych krajach wspomniała z kolei Barbara Kolm z GIS.

– Prawo własnoœci to warunek kapitalizmu. Jeżeli mamy przyjšć dobrobyt i wzrost, to musimy mieć podstawowe pozytywne podejœcie do kapitalizmu, do własnoœci. To jest coœ, czego brakuje w wielu krajach. Druga rzecz to skšd pochodzi kapitał. Bankowoœć detaliczna jest martwa. Widzimy banki w Europie, które będš albo trzšœć się w posadach, albo upadać. I trzecia rzecz – praworzšdnoœć. To jest coœ, co musi istnieć, żeby był rozwój w nieruchomoœciach. W Europie mamy to opanowane, w Polsce także – powiedziała Barbara Kolm.

Zdaniem uczestników dyskusji rynek nieruchomoœci mocno reaguje na zmiany technologiczne, a także pokoleniowe i zwišzane z tym podejœcie do pracy.

– Inaczej było pięć–dziesięć lat temu, inne sš oczekiwania młodych ludzi dzisiaj. Oczekiwania się zmieniajš także w kontekœcie miejsca pracy. Firmy wprowadzajš elastyczne miejsca pracy, pracę zdalnš, a to stawia kolejne wyzwania przed branżš nieruchomoœci – mówił Michał Nielepkowicz, partner z Nielepkowicz & Partnerzy.

– Młodzi ludzie determinujš to, co się dzieje w nieruchomoœciach. Biura sš tak przystosowane, wyposażane, by młody pracownik chciał tam pracować – podsumował Błażej Kucharski.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL