Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Finansowanie

BIK: Popyt na hipoteki nieco spowolnił

Fotorzepa/ Piotr Wittman
W sierpniu popyt na kredyty mieszkaniowe nadal rósł, choć już nie w tak wysokim tempie jak w dwóch poprzednich miesišcach.

Wartoœć BIK Indeks Popytu na Kredyty Mieszkaniowe wyniosła +7,4 proc. w sierpniu 2017 r. Oznacza to, że w sierpniu, w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do Biura Informacji Kredytowej zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższš o 7,4 proc. niż rok temu.

To wyraŸnie niższe tempo wzrostu popytu niż w poprzednich dwóch miesišcach. W czerwcu popyt urósł o 20 proc., a w lipcu aż o 23,6 proc. (ostatecznie przełożyło się to na wzrost sprzedaży hipotek odpowiednio o 17,5 proc. i 21,7 proc.). Sierpniowe tempo jest też nieco niższe od œredniej wartoœci indeksu od poczštku 2017 r. wynoszšcej 14,8 proc.

- Wzrost jest niższy, jednak wynik sierpniowy należy ocenić pozytywnie, ponieważ wcišż jest wyraŸnie dodatni. Œrednia kwota wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w sierpniu była nieznacznie wyższa niż rok wczeœniej (o 0,6 proc.). Oceniajšc przyczyny wzrostu zainteresowania kredytami mieszkaniowymi, korzystne otoczenie makro-ekonomiczne i dobra sytuacja na rynku pracy, spodziewamy się dobrych informacji o wartoœci udzielonych kredytów mieszkaniowych w bieżšcym kwartale oraz w całym II półroczu bieżšcego roku - mówi Sławomir Grzybek, dyrektor Departamentu Business Intelligence Biura Informacji Kredytowej.

Przez siedem miesięcy tego roku banki w Polsce udzieliły kredytów mieszkaniowych wartych 27,7 mld zł, czyli o 13,7 proc. więcej niż rok temu. Zdaniem ekspertów AMRON-SARFIN zapowiada się najwyższy od 6 lat wynik na poziomie wyższym niż w roku 2012, a więc sięgajšcym liczby 200 tys. kredytów o łšcznej wartoœci przekraczajšcej 40 mld zł. Wczeœniej ZBP szacował, że 2017 rok przyniesie dalszy spadek wartoœci udzielonych kredytów hipotecznych i nie przekroczy ona 39 mld zł. W 2015 i 2016 r. wartoœć nowo udzielonych hipotek sięgnęła ok. 39,5 mld zł, ale z wypowiedzi analityków, z którymi rozmawialiœmy, w tym roku wartoœć ta może dobić nawet do 45 mld zł.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL