Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Europejska waluta dla wszystkich

Bruksela nie chce odrębnych instytucji ani oddzielnego budżetu tylko dla państw strefy euro – przekonujš unijni komisarze
materiały prasowe
Bruksela proponuje reformę strefy euro. Bez dzielenia Unii na dwie prędkoœci.

– Euro ma jednoczyć, a nie dzielić. To jest podstawa naszej propozycji – mówił w œrodę Pierre Moscovici, komisarz UE ds. gospodarczych. Komisja Europejska oficjalnie przedstawiła projekt reformy strefy euro. „Rzeczpospolita" pisała o tym 30 listopada i nasze nieoficjalne doniesienia się potwierdziły. Zgodnie z zasadš jednoczenia, a nie dzielenia, właœciwie wszystkie zaproponowane instrumenty sš dostępne dla krajów spoza strefy euro.

Bruksela nie chce też odrębnych instytucji do zarzšdzania gospodarczego ani oddzielnego budżetu tylko dla państw strefy. Wszystkie państwa UE poza Daniš i wychodzšcš już z Unii Wielkš Brytaniš sš zobowišzane traktatowo do przyjęcia wspólnej waluty. – Nie zmuszamy ich do tego, mogš sobie wybrać tempo dochodzenia do strefy euro – mówił wiceprzewodniczšcy KE Valdis Dombrovskis. Komisja po raz pierwszy zamierza zachowywać się proaktywnie i pomagać tym, którzy chcš wejœć do Eurolandu.

Propozycja KE zawiera c...

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL