Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Finanse

Bitcoin powyżej 5 tys. dolarów

Bloomberg
Kurs najpopularniejszej waluty skoczył w cišgu kilku godzin aż o 7 proc. wobec dolara. Po raz pierwszy przekroczył poziom 5 tys. USD za 1 bitcoina.

W czwartek po południu za 1 bitcoina płacono już nawet 5162 USD. Kurs przebił więc szczyt z poczštku wrzeœnia. W zeszłym miesišcu na rynku doszło do korekty – sprowokowanej działaniami chińskich regulatorów (zamykajšcych giełdy bitcoinowe) oraz wypowiedziš Jamiego Dimona, prezesa banku JPMorgan Chase o tym, że bitcoin jest oszustwem. Korekta była jednak krótkotrwała a kurs szybko się odbił.

- Spekulanci sš w „byczych" nastrojach wobec bitcoina, gdyż spodziewajš się, że reintegracji Chin ze œwiatowym rynkiem kryptowalut – twierdzi Aurelian Menant, prezes kryptowalutowej giełdy Gatecoin. Czynnikiem, który podsyca „bycze" nastroje jest również zapowiedŸ nowego „rozdziału" (fork) bitcoina. Kilka miesięcy temu od bitcoina oddzieliła się nowa waluta – bitcoin cash. Niektórzy posiadacze bitcoinowych portfeli dostali jš za darmo. To samo może się stać, gdy w nadchodzšcych miesišcach dojdzie do drugiego „rozdziału" i powstanie bitcoin gold.

Przez ostatnie trzy miesišce bitcoin zyskał wobec dolara 112 proc., od poczštku roku kurs wzrósł o 434 proc. a przez ostatnie 12 miesięcy o 707 proc. W 2010 r., czyli w roku, w którym bitcoin zadebiutował na rynku, płacono za niego zaledwie 6 centów. Choć wielokrotnie wróżono załamanie „bitcoinowej bańki", to inwestorzy sš coraz mocniej zainteresowani tš wirtualnš walutš.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL