Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Finanse

Wiceminister finansów Raczkowski odwołany

Konrad Raczkowski
mf.gov.pl
Rzecznik rzšdu Rafał Bochenek potwierdził we wtorek wieczorem informację PAP o odwołaniu przez premier Beatę Szydło wiceministra finansów Konrada Raczkowskiego.

O odwołanie Raczkowskiego zwrócił się w poniedziałek do szefowej rzšdu minister finansów Paweł Szałamacha.

Podczas seminarium w SGH w ubiegłym tygodniu Raczkowski powiedział, że w 2016 r. upadnie kilka małych banków, ale nie będzie to efekt wprowadzenia podatku bankowego, lecz niewłaœciwego zarzšdzania i nadzoru. - Kilka banków jest "toksycznych" i one upadnš jeszcze w tym roku. To małe banki, od razu uspokajam, i nie będzie to zaburzało polskiego systemu finansowego. Jednak oznacza to, że nadzór nie spełnił swojej roli i mieliœmy wydarzenia, jakie mieliœmy – mówię tu o bankach, które już upadły i wypłatach z BFG. Pewne jest, że czeka nas jeszcze upadłoœć kilku banków. Ta agonia może się przecišgnšć o kilka miesięcy i nastšpić w 2017 r. Ale to nie będzie wynikać z tego, że w tym roku wszedł podatek bankowy, tylko z tego, że te banki były Ÿle zarzšdzane, a nadzór instytucjonalny działał Ÿle - mówił wówczas wiceminister finansów.  

Szałamacha zwrócił się w pištek do Raczkowskiego o wyjaœnienie tej wypowiedzi. Oœwiadczył równoczeœnie, że polski sektor bankowy jest stabilny. Także rzecznik Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) Łukasz Dajnowicz w komentarzu do słów wiceministra zapewnił, że sektor bankowy w Polsce jest stabilny i efektywny.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL