Finanse

Polacy coraz częściej płaca kartą a nie gotówką

123rf.com
Szybko rośnie liczba punktów handlowo-usługowych akceptujących płatności elektroniczne. W ciągu czterech lat liczba terminali POS ma się podwoić.

Imponująca jest ekspansja na polskim rynku terminali POS, przyjmujących płatności kartami. Dziś jest ich ponad 600 tys., ale – według prognoz fundacji Polska Bezgotówkowa – w 2021 r. będzie ich już niemal 1,2 mln.

Koniec papierowych paragonów

Fundacja stworzona przez Związek Banków Polskich, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Visę oraz Mastercard stoi za planem tzw. terminalizacji Polski. Tylko w tym roku chce w tym roku uruchomić aż 100 tys. terminali POS w punktach handlowo-usługowych. Z kolei Krajowa Izba Rozliczeniowa szykuje się do wdrożenia takich urządzeń w ponad 1 tys. instytucji publicznych i samorządów. To przedsięwzięcia, które wpisuje się w strategiczny ogólnopolski program „Od papierowej do cyfrowej Polski", zainicjowany przez resort rozwoju. Celem jest ograniczenie obiegu gotówki.

– Do krajów skandynawskich, takich jak np. Szwecja, które mają ambicje, by całkowicie wycofać obrót gotówkowy, jeszcze nam daleko. Pod względem l...

Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL