W dorocznej ocenie podkreślił, że dzięki „ambitnemu rytmowi reform Francja stała się liderem reform w Europie” i zachęcił ją do pójścia dalej „w zaatakowaniu nadal istniejących problemów strukturalnych i w zwiększaniu odporności na wstrząsy. Trwające obecnie ożywienie jest okazją do kontynuowania reform” — stwierdza organizacja z Waszyngtonu po zakończeniu misji oceniającej. Zwróciła uwagę na liberalizację w ubiegłym roku kodeksu pracy, co powinno pobudzić inwestycje, zatrudnianie i wzrost. Pozytywnie oceniła ogłoszoną restrukturyzację kolei SNCF.

Odnosząc się do „ambitnych założeń budżetowych” rządu MFW domaga się konkretnych planów zmniejszania wydatków publicznych i znacznego zmniejszenia długu finansów publicznych w średniej perspektywie czasowej. „Dla zapewnienia wiarygodności tej strategii zasadnicze znaczenie ma podjęcie reformy wydatków na wszystkich szczeblach administracji publicznej zaczynając od ustawy finansowej na 2019 r. ” — stwierdzono.

Fundusz uważa ponadto, że świadczenia społeczne mogłyby być bardziej nakierowane i uproszczone, a nisze podatkowe zmniejszone. Opracowywana reforma emerytur „mogłaby również przewidywać stopniowe podwyższanie wieku przechodzenia na emeryturę”. MFW spodziewa się wyraźnego wzrostu gospodarczego w tym roku, ale mniejszego niż w 2017 r., gdy wyniósł 1,9 proc. PKB.