Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Finanse

#RZECZoBIZNESIE: Paweł Kuskowski: Blockchain interesuje instytucje finansowe

tv.rp.pl
Przez 10 lat wiele się zmieniło. Blockchain ma teraz dużo szersze zastosowanie i wchodzi do tradycyjnego sektora finansowego – mówi Paweł Kuskowski, prezes firmy Coinfirm, goœć programu Marcina Piaseckiego.

Goœć wyjaœnił, że blockchain to zdecentralizowana księga transakcji w której zapis można dokonywać tylko w jednš stronę.

- Można tylko dodać informację, bez możliwoœci jej usunięcia i zmiany. Nie ma też podmiotu, który kontroluje blockchain – mówił Kuskowski.

Przypomniał, że pierwszy blockchain został stworzony dla bitcoina.

- Służyło to do dokonywania transakcji między osobami z pominięciem tradycyjnego systemu finansowego – tłumaczył.

- Przez 10 lat wiele się zmieniło. Blockchain ma teraz dużo szersze zastosowanie i wchodzi do tradycyjnego sektora finansowego – dodał.

Goœć zaznaczył, że blockchain zwiększa bezpieczeństwo rozliczeń i transakcji, bo zapis jest rozproszony.

- Ataki hakerskie sš wówczas dużo trudniejsze. Łatwiej jest zanalizować dane i dowiedzieć się, gdzie kwoty sš alokowane w danym momencie - mówił Kuskowski.

Zaznaczył, że jest zainteresowanie tego typu rozwišzaniami ze strony polskich instytucji finansowych.

- Po stronie polskich banków jest potężne zainteresowanie i rosnšce zrozumienie jakie możliwoœci niesie ta technologia – ocenił.

Podkreœlił, że ważne jest, iż zapisane dane już nie mogš zostać zmienione.

- Ten element niezmiennoœci używamy w trochę innym zakresie. Zapisujemy pewne informacje w blockchainie, a nie tylko wykorzystujemy je do wykonywania transakcji. Jeżeli zapisanej informacji nikt nie może zmienić, to jest to bardzo istotna cecha dla regulatorów, sšdów, klientów czy podmiotów uczestniczšcych w tym rozwišzaniu – mówił Kuskowski.

- Przypuœćmy, że mamy regulamin, albo cennik bankowy, który jest udostępniany dla klienta. Jednym z głównych problemów wskazywanym przez UOKiK jest możliwoœć zapewnienia, że ten dokument nie został zmieniony. Pewne cechy tego dokumentu, przy pomocy kryptografii, zapisujemy na blockchainie. Te cechy pozwalajš odtworzyć cały cišg logiczny pomiędzy wytworzeniem dokumentu, dostarczeniem go do klienta i pokazaniem UOKiKowi, że nie został zmieniony, bo nawet przesunięcie przecinka wygeneruje innš sumę kontrolnš – tłumaczył.

Podkreœlił, że ta technologia daje konsumentom bezpieczeństwo obrotu.

- Np. w przypadku wysyłania potwierdzenia przelewu, albo stanu konta do innego podmiotu, to generujšc PDF można go zmienić. Przy użyciu prostych narzędzi można zmienić ten dokument. W przypadku naszej technologii druga strona może sprawdzić kiedy dokument był wygenerowany, kto go wygenerował i czy nic nie zostało zmienione – tłumaczył Kuskowski.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL