Paul Singer: System finansowy mniej odporny niż w 2008 r.

aktualizacja: 10.06.2017, 12:08
Foto: Bloomberg

Światowy system finansowy jest mniej odporny niż przed kryzysem 2008 r. – ostrzega znany amerykański inwestor Paul Singer.

- Jestem bardzo zaniepokojony sytuacją w której jesteśmy – powiedział Singer.

Singer, założyciel funduszu hedgingowego Elliott Management, powiedział w wywiadzie dla telewizji Bloomberg, że prowadzona w ostatnich latach w niewłaściwy sposób polityka pieniężna i regulacyjna sprawiły, iż inwestycje na globalnych rynkach wiążą się z dużym ryzykiem.

Jego zdaniem lata bardzo łagodnej polityki banków centralnych, która nazwał „ekstremizmem monetarystycznym” doprowadziły do ogromnego zwiększenia dźwigni w systemie. Sprawiły też, że banki centralne są pozbawione narzędzi będących w stanie przeciwdziałać ewentualnemu spowolnieniu.

- Dzisiaj mamy do czynienia z globalnym systemem finansowym, który jest równie zlewarowany, a w wielu przypadkach bardziej zlewarowany, niż przed 2008 r. – powiedział Paul Singer i dodał, że nie sądzi by system finansowy był obecnie bardziej odporny niż przed kryzysem w 2008 roku.

Zdaniem inwestora to właśnie hamująca wzrost polityka fiskalna, regulacyjna i podatkowa doprowadziły do tego, że na arenie politycznej do głosu doszły partie i ruchy populistyczne. Wykorzystują one wzrost nierówności w dochodach.

Singer ostrzegał też, że zaufanie inwestorów może zniknąć tak szybko, jak się pojawiło, a to wywoła perturbacje na rynkach akcji, obligacji i w instytucjach finansowych.

Paul Singer wspierał Marco Rubio, jako ewentualnego kandydata na prezydenta USA, ale w końcu głosował na Donalda Trumpa, podkreślając, że wspiera jego plany reformy systemu podatkowego oraz program ożywienia gospodarczego.

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE