Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Film

Miłość niemożliwa po chińsku

Zhao Tao jako Qiao w filmie Ash is Purest White” Jia Zhang-ke
materiały prasowe
Po „Zimnej wojnie” Pawła Pawlikowskiego na canneńskim ekranie pojawiła się kolejna opowieœć o miłoœci niemożliwej, trwajšcej przez całe życie. To „Ash is Purest White” Jia Zhang-ke.

Chińczyk, który w „martwej naturze” czy „Dotyku grzechu” œledził przemiany polityczno-obyczajowe swojego kraju, zagubienie i tęsknotę za wolnoœciš, tym razem postanowił spróbować sił w jianghu – gangsterskim kinie akcji.

Oczywiœcie skrojonym na własnš miarę. Więc i tak okaże się, że bardziej niż historie mafijnych rozrachunków liczy się tu opowieœć o trudnej miłoœci i spojrzenie na zmieniajšce się Chiny. A bardziej od obrazów zmieniajšcych się szybko jak w kalejdoskopie ważniejsza jest możliwoœć kontemplacji i czas na refleksję.

Bohaterka filmu Qiao pochodzi z małego, górniczego miasteczka, jest dziewczynš miejscowego gangstera. Władcza, zdecydowana, ma tylko jednš słaboœć: uczucie do swojego mężczyzny. Gdy Bin zostaje napadnięty przez grupę rzezimieszków, dziewczyna ratuje mu życie, strzelajšc z pistoletu. Potem nigdy w œledztwie nie wyjawi, że nielegalnie posiadana broń nie należała do niej, tylko do jej partnera. WeŸmie na siebie winę, odsiedzi pięcioletni wyrok. Ale Bin nie będzie na niš czekał pod bramš więzienia, gdy zostanie zwolniona. Ma już nowe życie i nowš narzeczonš, ale to nie znaczy, że Qiao zniknie z jego życia na zawsze.

Akcja filmu toczy się w latach 2001-2018. I Jia Zhang-ke, jak zwykle, nie obserwuje tylko trudnej relacji dwojga ludzi. Zresztš ciekawej i bardzo bolesnej. Pokazuje gwałtownie zmieniajšce się Chiny, gdzie tradycja walczy z nowoczesnoœciš, gdzie panuje korupcja,  gdzie życie pojedynczego człowieka wcišż ma niewielkš cenę, a dawna solidarnoœć ustępuje miejsca nowym relacjom opartym wyłšcznie na prawie silniejszego.

Podczas konferencji prasowej Jia Zhang-ke przyznał, że zrobił „Ash is Purest White” także dla swojej żony, Zhao Tao – aktorki, która zawsze była jego Muzš.

— Trzy lata temu przeglšdałem nagrania, jakie zachowały się w mojej wideotece – mówił reżyser na konferencji prasowej. — To były materiały z mojš żonš. Pomyœlałem, że chcę zrobić film o kobiecie, która zmienia się w cišgu blisko dwudziestu lat. Interesowało mnie też przyjrzenie się ewolucji, jakš przechodzi w tym czasie społeczeństwo.

Œwietne kobiece kreacje — Zhao Tao i Joanny Kulig — także zbliżajš do siebie dwa tak odległe z pozoru filmy jak „Zimna wojna” i „Ash is Purest White”.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL