Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Film

Rosja: Wszczęto postępowanie karne ws. nacisków w zwišzku z "Matyldš"

Kadr z filmu "Matylda"
materiały prasowe
Rosyjskie MSW wszczęło postępowanie karne dotyczšce gróŸb pod adresem sieci kinowych w zwišzku z pokazem filmu "Matylda" - poinformowały w sobotę rosyjskie media. Film opowiada o romansie przyszłego cara Rosji z tancerkš Matyldš Krzesińskš.

Media podajš, że właœnie w ramach tego postępowania został zatrzymany szef ruchu o nazwie Państwo Chrzeœcijańskie-Œwięta Ruœ Aleksandr Kalinin.

Przedstawicielka resortu spraw wewnętrznych Irina Wołk przekazała, że dochodzenie dotyczy "faktu zmuszania kierownictwa organizacji komercyjnej, działajšcej w dziedzinie dystrybucji filmów, do rezygnacji z pokazu filmu fabularnego w sieci kin pod groŸbš użycia siły wobec widzów i pod groŸbš wyrzšdzenia szkód właœcicielom kin".

Oznajmiła, że jako podejrzany o taki czyn został zatrzymany szef jednej z organizacji społecznych. Nazwiska zatrzymanego nie wymieniła.

Jak wyjaœniło cytowane przez agencje Ÿródło w organach œcigania, chodzi o naciski na kina w zwišzku z pokazem filmu "Matylda", a Kalinina zatrzymano jako podejrzanego w tej sprawie.

Rozmówca mediów wyjaœnił, że pierwotnie Aleksandra Kalinina zatrzymano w zwišzku ze sprawš podpalenia samochodu przed biurem prawnika Konstantina Dobrynina; to adwokat reżysera "Matyldy" Aleksieja Uczitiela. 48-godzinny areszt tymczasowy się już kończył i obecnie Kalinina aresztowano powtórnie - poinformowało Ÿródło w organach œcigania.

Film Uczitiela poœwięcony losom wybitnej tancerki baletowej Matyldy Krzesińskiej, w której zakochał się przyszły car Rosji Mikołaj II, wywołał goršce spory na długo przed pokazami przedpremierowymi. Według krytykujšcych film pokazany w nim wizerunek przyszłego monarchy jest nie do pogodzenia z postaciš kanonizowanego przez rosyjskš Cerkiew imperatora.

Car Mikołaj II Romanow i jego rodzina zostali zamordowaniu przez bolszewików krótko po północy 17 lipca 1918 roku w Jekaterynburgu, na Uralu.

Akcja filmu rozgrywa się w czasach, gdy Mikołaj był następcš tronu, ponad dwie dekady przed jego tragicznš œmierciš.

"Matylda" ma wejœć do kin w Rosji pod koniec paŸdziernika. Odtwórczyniš roli Krzesińskiej, która miała polskie korzenie, jest w filmie Uczitiela polska aktorka Michalina Olszańska.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL