Prenumerata 2018 już w sprzedaży - SPRAWDŹ!

Film

Rosja: Wszczęto postępowanie karne ws. nacisków w związku z "Matyldą"

Kadr z filmu "Matylda"
materiały prasowe
Rosyjskie MSW wszczęło postępowanie karne dotyczące gróźb pod adresem sieci kinowych w związku z pokazem filmu "Matylda" - poinformowały w sobotę rosyjskie media. Film opowiada o romansie przyszłego cara Rosji z tancerką Matyldą Krzesińską.

Media podają, że właśnie w ramach tego postępowania został zatrzymany szef ruchu o nazwie Państwo Chrześcijańskie-Święta Ruś Aleksandr Kalinin.

Przedstawicielka resortu spraw wewnętrznych Irina Wołk przekazała, że dochodzenie dotyczy "faktu zmuszania kierownictwa organizacji komercyjnej, działającej w dziedzinie dystrybucji filmów, do rezygnacji z pokazu filmu fabularnego w sieci kin pod groźbą użycia siły wobec widzów i pod groźbą wyrządzenia szkód właścicielom kin".

Oznajmiła, że jako podejrzany o taki czyn został zatrzymany szef jednej z organizacji społecznych. Nazwiska zatrzymanego nie wymieniła.

Jak wyjaśniło cytowane przez agencje źródło w organach ścigania, chodzi o naciski na kina w związku z pokazem filmu "Matylda", a Kalinina zatrzymano jako podejrzanego w tej sprawie.

Rozmówca mediów wyjaśnił, że pierwotnie Aleksandra Kalinina zatrzymano w związku ze sprawą podpalenia samochodu przed biurem prawnika Konstantina Dobrynina; to adwokat reżysera "Matyldy" Aleksieja Uczitiela. 48-godzinny areszt tymczasowy się już kończył i obecnie Kalinina aresztowano powtórnie - poinformowało źródło w organach ścigania.

Film Uczitiela poświęcony losom wybitnej tancerki baletowej Matyldy Krzesińskiej, w której zakochał się przyszły car Rosji Mikołaj II, wywołał gorące spory na długo przed pokazami przedpremierowymi. Według krytykujących film pokazany w nim wizerunek przyszłego monarchy jest nie do pogodzenia z postacią kanonizowanego przez rosyjską Cerkiew imperatora.

Car Mikołaj II Romanow i jego rodzina zostali zamordowaniu przez bolszewików krótko po północy 17 lipca 1918 roku w Jekaterynburgu, na Uralu.

Akcja filmu rozgrywa się w czasach, gdy Mikołaj był następcą tronu, ponad dwie dekady przed jego tragiczną śmiercią.

"Matylda" ma wejść do kin w Rosji pod koniec października. Odtwórczynią roli Krzesińskiej, która miała polskie korzenie, jest w filmie Uczitiela polska aktorka Michalina Olszańska.

Źródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL