Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Film

Pierwsze zdjęcia z filmu „Wilkołak”

Balapolis/Łukasz
Producenci „Wilkołaka” w reżyserii Adriana Panka, który w kinach pojawi się w 2018 roku, pokazali pierwsze zdjęcia z filmu.

Akcja filmu rozgrywa się latem 1945 roku. Dla oœmiorga dzieci, wyzwolonych z obozu Gross-Rosen, zostaje utworzony prowizoryczny sierociniec w opuszczonym pałacu w lesie. Opiekunkš dzieci staje się była więŸniarka, 20-letnia Hanka. Po koszmarnych doœwiadczeniach bohaterowie filmu powoli odzyskujš resztki straconego dzieciństwa. Koszmar szybko do nich jednak powraca. W lasach w pobliżu sierocińca kršżš obozowe wilczury. Dzikie zwierzęta, wypuszczone przez esesmanów przed wyzwoleniem Gross-Rosen, osaczajš pałac w poszukiwaniu pożywienia. W przerażonych dzieciach uruchamia się obozowy instynkt przetrwania.

- Wilkołak to człowiek na granicy człowieczeństwa i zezwięrzęcenia. Uważam, że czasy po 1945 roku w Polsce były takie wilcze, „wilkołacze” - mówi reżyser Adrian Panek. - Zło zostało sprowadzone do prostych, zwierzęcych odruchów, a ludzie zredukowali całš swojš egzystencję do walki o przeżycie – dodaje.

Jak podkreœla reżyser, zanim napisał scenariusz filmu „Wilkołak”, dużo czytał na temat tego okresu w historii. Zaznacza jednak, że chcšc uciec od historycznego opisu wydarzeń i próbujšc ujšć je w nawias gatunkowy, o wszystkim, co przeczytał, zapomniał. - Praca nad tym scenariuszem polegała przede wszystkim na puszczeniu wodzy fantazji. Tak naprawdę nie byłoby w filmie atmosfery zagrożenia, gdyby w tym pałacu wylšdowali doroœli. Wystarczy porównać rozmiar dziecka z rozmiarem owczarka niemieckiego – mówi Panek.

W „Wilkołaku” zobaczymy między innymi Danutę Stenkę, Sonię Mietielicę, Nicolasa Przygodę, Wernera Daehna i Oleha Shcherbynę.

Zdjęcia do filmu powstajš w Parku Narodowym Gór Stołowych, Pałacu w Bulowicach oraz w Muzeum Molke. Ich koniec zaplanowano na listopad 2017 roku.

Autorem zdjęć jest Dominik Danilczyk, scenografię przygotowała Anna Wunderlich, kostiumy zaprojektowała natomiast Małgorzata Karpiuk.

Producentkami filmu sš Agata Szymańska i Magdalena Kamińska z Balapolis („Baby Bump” Kuby Czekaja, „Walser” Zbigniewa Libery, filmy Wilhelma i Anny Sasnal).

Film „Wilkołak” Adriana Panka trafi do kin w 2018 roku.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL