Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Film

Zmarł reżyser "Teksańskiej masakry piłš mechanicznš"

PAP/EPA
W wieku 74 lat zmarł w Los Angeles Tobe Hooper, reżyser kultowego horroru z 1974 roku zatytułowanego "Teksańska masakra piłš mechanicznš", który odniósł gigantyczny sukces kasowy, a z biegiem lat stał się klasykiem gatunku i doczekał się szeregu kontynuacji.

O œmierci reżysera, która nastšpiła w sobotę, poinformowano dzień póŸniej. Nie podano przyczyny zgonu.

W historii kina Hooper zapisał się przede wszystkim swoim debiutem pełnometrażowym "Teksańska masakra piłš mechanicznš". Nakręcony za mniej niż 300 tys. dolarów film opowiada historię pištki przyjaciół, którzy w odludnej okolicy Teksasu napotykajš grupę psychopatycznych kanibali, spoœród których brutalnoœciš wyróżnia się niejaki Leatherface, ze skłonnoœciš do mordów za pomocš tytułowej piły mechanicznej.

Film ocieka krwiš i z tego powodu został w wielu krajach ocenzurowany albo wręcz zabroniony. Choć na festiwalu w Cannes został pokazany w 1975 roku, we Francji zakaz rozpowszechniania oryginalnej wersji trwał osiem lat od premiery, a w Wielkiej Brytanii obowišzywał aż do 1999 roku.

Obraz jest uważany za jeden z pierwszych filmów typu "slasher", w których w atmosferze grozy szalejš seryjni zabójcy, a także przyczynił się do spopularyzowania podgatunku, jakim jest pełne krwi, brutalnoœci i perwersji kino "gore". Film otworzył drogę do sukcesu m.in. kultowemu horrorowi "Halloween" Johna Carpentera z 1978 roku, czy popularnej trylogii "Martwe zło" Sama Raimiego.

Brytyjski reżyser Edgar Wright, znany m.in. z parodii "Wysyp żywych trupów" powiedział, że Tobe Hooper "był mistrzem horroru", który "dał kinu wstrzšsajšce i niezapomniane chwile".

Hooper nakręcił jeszcze wiele innych filmów, poœwięcajšc niemal cała karierę reżysera i producenta horrorom. Na tym tle wyróżnia się bardzo popularny "Duch" z 1982 roku według scenariusza Stevena Spielberga, który również jest dziœ uważany za film klasyczny. Historia rodziny, która wprowadza się do domu wybudowanego na dawnym indiańskim cmentarzu, dostała trzy nominacje do Oscara i zarobiła w USA 76 mln dolarów.

Fani pamiętajš też jego adaptację bestselleru Stephena Kinga "Miasteczko Salem" z 1979 roku, gdzie bohaterowie znikajš albo umierajš w tajemniczych okolicznoœciach. W 1986 roku Hooper nakręcił "Teksańskš masakrę piłš mechanicznš 2", tym razem z pewnš dozš humoru. Ostatnim jego filmem był "Djinn" z 2013 roku o nawiedzonym przez złowrogiego dżina domu.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL