Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Film

Nie żyje aktor i dramaturg Sam Shepard

AFP
Zmarł amerykański aktor i dramaturg Sam Shepard. Polska publicznoœć znała go między innymi z takich filmów jak "Helikopter w ogniu" czy "Raport Pelikana". Miał 73 lata.

Był autorem 44 czterech sztuk teatralnych, scenarzystš, pisarzem i eseistš. Zmarł w swym domu w Kentucky na skutek komplikacji wywołanych przez stwardnienie zanikowe boczne - powiedział rzecznik jego rodziny Chris Boneau.

W 1979 roku otrzymał nagrodę Pulitzera za sztukę "Buried Child", był nominowany do Oscara za rolę drugoplanowš w filmie "Pierwszy krok w kosmos".

Napisał scenariusze do takich filmów jak "Zabriskie Point" Michelangelo Antonioniego czy "Me and My Brother" Roberta Franka.

Poczštkiem prawdziwej kariery filmowej Sheparda była rola w filmie Terrence'a Malicka "Niebiańskie dni".

Jednš z najsłynniejszych sztuk Sheparda "Chora miłoœć" przeniósł na ekran sam Robert Altman. Shepard zagrał w tym filmie u boku Kim Basinger.

Towarzyszył też Bobowi Dylanowi w 1975 roku podczas słynnego tournee Rolling Thunder Revue jako scenarzysta filmu, który dokumentował podróż i koncerty; blisko dekadę póŸniej nagrał z Dylanem piosenkę "Brownsville Girl".

Ostatnie filmy, w jakich zagrał Shepard, to pierwszy sezon serialu "Bloodline" z 2015 roku.

Życiowš partnerkš Sheparda była amerykańska gwiazda Jessica Lange, którš poznał na planie filmu "Frances". Wczeœniej był żonaty z aktorkš O-Lan Jones, a potem zwišzany z piosenkarkš i poetkš Patti Smith.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL