Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Film

Zmarł George A. Romero, reżyser "Nocy żywych trupów"

AFP
W wieku 77 lat zmarł George A. Romero, którego klasyczny już film z 1968 r."Noc żywych trupów" dał poczštek całemu gatunkowi filmów o zombie. Jak poinformowała jego rodzina Romero zmarł "po krótkiej ale zaciętej walce z rakiem płuc".

"Noc żywych trupów" (Night of the Living Dead), którego Romero był nie tylko reżyserem ale i współautorem scenariusza, zrealizował za zaledwie 114 tys. dolarów, ale film przyniósł dochód w wysokoœci 30 mln. Sam Romero wystšpił w nim w małej rólce reportera prasowego.

 

Czarno-biały film opowiadajšcy o ataku kanibalistycznych ożywionych trupów (zombie) na ludzi, którzy schronili się w stojšcym na uboczu domu w Pensylwanii, poczštkowo krytykowany za zbyt przerażajšcy i drastyczny. Cieszył się jednak takim powodzeniem, że wkrótce powstało pięć kontynuacji i dwie nowe wersje.

W 1999 r. Biblioteka Kongresu USA włšczyła film Romero do Narodowego Rejestru Filmowego, którym znajdujš się największe arcydzieła kinematografii.

Romero pobił swój własny sukces kasowy filmem z 1978 r. "Œwit żywych trupów" (Dawn of the Dead), który zarobił ponad 40 mln dolarów.

Reżyser doczekał się licznych naœladowców, którzy przestrzegali pewnych ustalonych przez niego reguł gatunku.

Filmy o "żywych trupach" stały się zjawiskiem socjologicznym i były analizowane przez naukowców. Wskazywano, że zombies byli nie tylko kanibalami, ale odzwierciedlali różne patologie społeczne, takie jak konformizm, rasizm, subkultura centrów handlowych a nawet militaryzm i różnice klasowe.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL