Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Film

Bosonoga contessa i jej mężczyźni

Planete+
Uwodzicielka i skandalistka Ava Gardner była kobietš nie poddajšcš się sile konwenansów.

– Czuję się szczęœliwa tylko wtedy, gdy nic nie robię – wyznawała. – Nie rozumiem ludzi, którzy lubiš pracować i mówiš o tym, jakby to był jakiœ obowišzek.

„Pandora i latajšcy Holender” – ten mroczny film uważany jest za jeden z najważniejszych w dorobku Avy Gardner. Ale potem była też niemniej słynna „Bosonoga contessa”, czy „Noc iguany”. Ona zaœ nie znosiła przymusu i pracy w filmie, która rzadko jš bawiła. Role przyjmowała wtedy, gdy potrzebowala pieniędzy, wiele z nich zdarzyło się też w trzeciorzędnych obrazach. Miała ponoć cygańskš duszę i nie obchodził jš gwiazdorski wizerunek, w jaki próbowano jš wtłoczyć. Nienawidziła udzielać wywiadów i unikała ich konsekwentnie.

Urodzona w Wigilię 1922 roku, w Karolinie Pólnocnej, jako dorosła pamiętała, że nie cieszyło jej dzielenie tego wyjštkowego dnia z innym œwiętem, choć była pupilkš rodziny, kilkanaœcie lat młodszš od szóstki starszego rodzeństwa. Dorastała na farmie i plantacji tytoniu. Na skutek Wielkiego Kryzysu rodzina popadła w biedę, a dorastajšca Ava przyuczała sie do zawodu stenotypistki. No i fascynowala się kinem.

Próbne zdjęcia 18-letniej dziewczyny okazały się jednak katastrofš. Nie umiała ani poprawnie mówić, ani grać, miała jednak to coœ, co kazało decydentom podpisać z niš kontrakt. Zostala zaszufladkowana jako piękna dziewczyna, ale marna aktorka – angażowano jš do epizodów, lub jako ładne tło.

Jej zawodowa pozycja poszybowala w góre po œlubie z majšcym œwietnš pozycję zawodowš aktorem Mickey’em Rooney’em, za którego zgodziła się wyjœć za mšż dopiero na dwudziestej ósmej. randce. I choć to małżeństwo trwało jedynie 16 miesięcy Ava Gardner przestała być anonimowa nie tylko jako aktorka, ale i kobieta niezależna, która potrafiła przejmować inicjatywę w relacjach z mężczyznami. Nigdy ich w jej życiu nie brakowało. 

Była nocnym markiem, miłoœniczkš mocnego i niezbyt trzeŸwego życia, pożeraczkš męskich serc. Absolutnie ie zważała też na zobowišzania rodzinne swoich wybranków – tak było m.in. w przypadku Franka Sinatry, męża i ojca dwójki małych dzieci. Oboje zresztš ignorowali konwenanse. Ich zwišzek nie przetrwał, choć nie przestało im wzajemnie na sobie zależać…
Michael Garady, sšsiad i przyjaciel aktorki, pamięta, że była naturalnš pięknoœciš. – Nie była intelektualistkš, ani osobš dociekliwš – przyznaje. – Ale miała otwarty umysł I interesowały jš różne sprawy.

O słynnej aktorce opowiadajš też pisarze: Elisabeth Gouslan i Edward Z. Epstein. Premiera francuskiego dokumentu „Ava Gardner – pochwała lenistwa” w sobotę 10 czerwca o godz. 22 w Planete+.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL