Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Film

Marta Nieradkiewicz laureatkš Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego

PAP, Bartłomiej Zborowski
Marta Nieradkiewicz została laureatkš Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego. Nazwisko zwyciężczyni tegorocznej edycji, wyróżnionej za role w "Kamperze" i "Zjednoczonych stanach miłoœci", ogłoszono w œrodę w Warszawie.

Laureatkę nagrody dla "młodych aktorów wyróżniajšcych się wybitnš indywidualnoœciš", wybrało jury powołane przez Fundację "Kino" w składzie: aktor i reżyser Jerzy Stuhr (przewodniczšcy), redaktor naczelny "Kina" Andrzej Kołodyński, reżyserki Monika Strzępka i Małgorzata Szumowska oraz aktorka i laureatka Nagrody im. Cybulskiego Magdalena Popławska.

Marta Nieradkiewicz – doceniona za kreacje w "Kamperze" w reż. Łukasza Grzegorzka i "Zjednoczonych stanach miłoœci" w też. Tomasza Wasilewskiego - zdaniem jury "nawet w drobnych rolach przykuwa uwagę swojš obecnoœciš na ekranie".

"Zachwyca zdolnoœciš transformacji realizowanš niezwykle subtelnymi œrodkami. Wszechstronnoœć i olbrzymi potencjał, wdzięk i osobowoœć ekranowa rokujš wielkie nadzieje w przyszłych pracach" – podkreœliło jury w laudacji.

Nieradkiewicz otrzymała czek na 10 tys. złotych oraz statuetkę autorstwa Pawła Althamera. Na gali żartowała, że szybko wyda te pienišdze, ponieważ "ma lekkš rękę do tego". Prócz tego podziękowała m.in. swoim reżyserom za to, że dali jej szansę "na dwa tak różne, ale fantastyczne spotkania".

Aktorka nominację do nagrody im. Cybulskiego uzyskała po raz drugi. Z Tomaszem Wasilewskim współpracowała także przy "Płynšcych wieżowcach". Za tamtš rolę została nagrodzona na Festiwalu Filmowym w Gdyni.

Nieradkiewicz zagrała prócz tego w "Non sono pronto", "Z miłoœci" i "Murze". Występowała w serialach telewizyjnych, w tym w "Glinie" Władysława Pasikowskiego. Otrzymała wyróżnienia m.in. ministra kultury za rolę Klarysy Hailsham-Brown w przedstawieniu "Pajęcza sieć" na XXV Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Doceniono jš także - Laurem Grzymały - za wcielenia Saszy w spektaklu "Płatonow" Mai Kleczewskiej oraz Maszy w "Trzech siostrach" Pawła Łysaka.

Na poczštku maja w kinach pojawi się "Szatan kazał tańczyć" - film Katarzyny Rosłaniec z udziałem nagrodzonej aktorki.

W finale nagrody im. Cybulskiego w tym roku znaleŸli się również: Julia Kijowska (nominowana za "Zjednoczone stany miłoœci"), Dawid Ogrodnik ("Ostatnia rodzina”), Filip Pławiak ("Czerwony pajšk") oraz Piotr Żurawski ("Kamper").

Podczas gali wręczono także nagrodę im. Bolesława Michałka za najlepszš ksišżkę filmowš 2015/16. Otrzymała jš Dorota Karaœ za reportaż "Cybulski. Podwójne salto".

Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego wręczana jest od 1969 roku. Pierwszym jej laureatem był Daniel Olbrychski. Wyróżnienie otrzymali także m.in. Olgierd Łukaszewicz, Maja Komorowska, Krystyna Janda, Marek Kondrat, Krzysztof Majchrzak, Adrianna Biedrzyńska, Zbigniew Zamachowski, Artur Żmijewski, Dorota Segda oraz - w ostatnim dziesięcioleciu - Marcin Dorociński, Kinga Preis, Sonia Bohosiewicz, Maciej Stuhr, Eryk Lubos i Agnieszka Żulewska.

Zbigniew Cybulski zginšł tragicznie w 1967 roku. W pamięci widzów zapisał się rolami w m.in. "Popiele i diamencie", "Pocišgu”, "Do widzenia, do jutra", "Rękopisie znalezionym w Saragossie" i "Jowicie”.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL