Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Film

Nagroda im. Krzysztofa Krauzego dla Wojciecha Smarzowskiego

materiały prasowe/ Krzysztof Wiktor
Gildia Reżyserów Filmowych po raz drugi przyznała nagrodę im. Krzysztofa Krauzego. Jej laureatem został Wojtek Smarzowski za film „Wołyń”.

W swojej laudacji kapituła uzasadniała swój wybór: „Wołyń” jest przykładem dzieła godzšcego bardzo osobistš artystycznš, filmowš wizję, ze zdyscyplinowanym filmowym rzemiosłem. Reżyserowi udało się połšczyć wielki, historyczny, epicki fresk, z indywidualnymi losami bohaterów. Film ten oferuje nowš formułę kina historycznego, dostosowanš do wrażliwoœci widza wychowanego w wizualnej kulturze wieku XXI. Historia pokazana jest tu od dołu, z punktu widzenia zwykłych ludzi, tych którzy najbardziej cierpiš w wyniku wielkich historycznych zmian. Historia jest w Wołyniu przepuszczona przez ekstremalne emocje postaci i widzów. A przy tym, przy całej swojej emocjonalnoœci, obecne w „Wołyniu” obrazy sš w stanie unieœć niełatwš dyskusję o polskiej (i nie tylko polskiej) historii najnowszej, co w „Wołyniu” pozwala dostrzec spadkobiercę najlepszych tradycji Szkoły Polskiej.

To kolejne wyróżnienie dla „Wołynia”. Jury festiwalu gdyńskiego film niemal całkowicie pominęło, ale ostatnie dwa miesišce przyniosły Smarzowskiemu najpierw Złotš Taœmę - nagrodę krytyków filmowych zrzeszonych w polskiej sekcji Fipresci, a siedem Orła (w tym dla najlepszego filmu roku) przyznawanych przez Polskš Akademię Filmowš.

Nagroda im. Krzysztofa Krauze jest dorocznš nagrodš dla reżysera. W ubiegłym roku jej pierwszym laureatem został Grzegorz Królikiewicz za film „Sšsiady”. Nominacje do nagrody zgłaszajš wszyscy członkowie Gildii, laureata wybiera kapituła w 5-osobowym składzie. Stałym członkiem kapituły jest Joanna Kos-Krauze, pozostałe osoby zmieniajš się. W tym roku znaleŸli się w niej: Anna Kazejak, Bartosz Konopka, Łukasz Ronduda i Iwona Siekierzyńska.

Poza Smarzowskim do nagrody byli nominowani: Ryszard Bugajski za „Zaćmę”, Kuba Czekaj za „Królewicza Olch”, Piotr Dumała „Ederly”, Bartosz Kowalski za „Plac zabaw”, Paweł Łoziński za „Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham”, Michał Marczak za „Wszystkie nieprzespane noce”, Anka i Wilhelm Sasnalowie za „Słońce, to słońce mnie oœlepiło”, Piotr Stasik za „21 x Nowy Jork", Anna Zamecka za „Komunię” oraz Grzegorz Zariczny za „Fale”

Nagroda została wręczona podczas ceremonii w warszawskim Kinie Iluzjon, 2 kwietnia 2017, w urodziny Krzysztofa Krauzego.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL